Kālija līmeņa normalizēšana asinīs hronisku nieru slimību pacientiem

Doctus . | 2015. gada 31. marts

Vairāk kā 20 miljoniem iedzīvotāju Amerikas Savienotajās Valstīs ir diagnosticēta hroniska nieru slimība (HNS), dažādās attīstības un smaguma pakāpēs. Hronisku nieru slimību risks pieaug palielinoties vecumam, visbiežāk sastopama cilvēkiem virs 70 gadu vecuma. Augstākā riska grupā ir cilvēkiem, kuriem ir cukura diabēts.  

Hiperkaliēmija - paaugstināts kālija līmenis asinīs (virs 5,5 mmol/l) un var attīstīties kā blakusparādība pacientiem, kuri lieto renīna inhibitorus - RAAS (renīna-angiotenzīna-aldosterona sistēma) nieru slimību ārstēšanai. Hiperkaliēmija attīstās vidēji 5 - 30% HNS pacientu. Hiperkaliēmijas attīstība variē atkarībā no HNS pakāpes, veida un izmantotā renīna inhibitoru skaita. Paaugstināts kālija līmenis asinīs palielina kardiovaskulāro slimību risku. Pēc jaunāko pētījumu datiem, medikaments ZS-9, normalizē kālija līmeni asinīs 98% hronisku nieru slimību pacientiem, kas tiek ārstēti no hiperkaliēmijas. 

Pacientiem ar hronisku nieru slimību ārstēšanai izraksta kādu no renīna inhibitoru (RAAS) klases medikamentiem. Kaut arī šie medikamenti ir vieni no drošākajiem, ko izmantot hronisku nieru slimību ārstēšanā, renīna inhibitori var paaugstināt kālija līmeni asinīs (hiperkaliēmiju), kas tiek uzskatīta par bīstamu blakusparādību.

Paaugstināts kālija līmenis asinīs var palielināt pacientu nāves risku, kas var būt saistīts ar sirds aritmiju. Tā kā trūkst medikamentu dažādība, kas normalizē kālija līmeni asinīs, ārsti izvēlas vai nu pārtraukt medikamentozo terapiju vai izmanto nieru dialīzi, lai panāktu ātru kālija līmeņa samazināšanos asinīs.

Teksasas universitātes zinātniskā centra nefrologi, Nacionālā Nieru fonda pavasara klīniskajā sanāksmē, kas norisinājās šī gada 25. - 29. martā Dalasā, ASV, prezentēja divus pētījumus par perorāli lietojamu medikamentu ZS-9, kas ir testēts uz vairāk nekā 1000 pacientiem ar hiperkaliēmiju.

Rezultāti ir prezentēti par pacientu grupu ar hroniskām nieru slimībām, kuru ārstēšanā izmantoti renīna inhibitori. Pētījumu laikā tika vērtēta ZS-9 efektivitāte un drošība. Dialīze ir dārga metode, kas bieži vien sagādā pacientiem diskomfortu. Šo pētījumu laikā, pacienti perorāli lietoja ZS-9 medikamentu, trīs reizes dienā, ēšanas laikā, lai normalizētu kālija līmeni asinīs. 98% pacientu kālija līmenis asinīs normalizējās 48 stundu laikā.

Pirmavots: University of Texas Health Science Center at San Antonio. "Oral drug normalizes blood potassium in 98 percent of kidney patients." ScienceDaily. ScienceDaily, 30 March 2015.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Hroniska nieru slimība

    Hroniska nieru slimība ir visas pasaules sabiedrības veselības problēma. ASV pieaug terminālas nieru slimības pacientu skaits, pieaugums ir no 10 000 1973. gadā līdz 547 982 2008. gadā. Lai gan precīzi pieauguma iemesli nav zināmi, tiek lēsts, ka par šo pieaugumu atbild populācijas demogrāfiskās izmaiņas, atšķirīgs slimības slogs starp rasēm, nieru slimības riska faktori. Lai gan cilvēkiem ar nieru slimību ir pieejama terapija un nepieciešamības gadījumā var veikt dialīzi, tomēr pacienti ar šo slimību mirst biežāk un viņiem ir sliktāka dzīves kvalitāte. Tāpēc šajā literatūras apskatā apkopoti jaunāko pētījumu rezultāti par šīs slimības pārvaldību. Lasīt visu