Mikroķirurģija Latvijā – 30 gadi

Mikroķirurģijas Centrs . | 2015. gada 20. marts

30 gadu laikā mikroķirurģija ir būtiski paplašinājusi ārstēšanas iespējas daudzās multidisciplinārās nozarēs. Statistika rāda, ka no 2011. līdz 2013. gadam Mikroķirurģijas centrā tika veikts vairāk nekā 3100 operāciju gadā; 2014. gadā - 3509 operācijas. Kādreiz gada rādītāji bijuši pat desmit reizes mazāki.  

"Pirms vairākām dekādēm galvenais bija nodrošināt neatliekamo palīdzību sarežģītu rokas traumu vai traumatisku amputāciju gadījumos un pakāpeniski apgūt arī jaunas rekonstrukcijas metodes" norāda plastikas ķirurgs Haralds Adovičs, kurš Mikroķirurģijas centrā strādā kopš tā dibināšanas dienas. Viņš arī skaidro, ka šobrīd mikroķirurģija Latvijā ļauj radikāli ārstēt dažādu orgānu vēzi, vienlaicīgi izdarot audu rekonstrukciju, veikt ekstremitāšu glābšanas operācijas pēc smagām traumām, ārstēt kaulu iekaisumu un defektus, pilnvērtīgi ārstēt perifēro nervu traumas un pleca pinuma bojājumus, ārstēt iedzimtas deformācijas un slimības bērniem, veikt pirkstu transplantāciju no pēdas uz roku, veikt krūšu dziedzeru rekonstruktīvās operācijas pēc mastektomijas, ārstēt mīksto audu defektus ar apasiņotu audu kompleksiem. Daudzas no šīm metodēm vēl nesenā pagātnē šķita neiespējamas.

Mikroķirurģiskās operēšanas metodes tiek izmantotas ne tikai plastiskajā un rokas ķirurģijā, bet faktiski visās ar ķirurģiju saistītajās specialitātēs. Dažkārt Mikroķirurģijas centra ārsti veic operācijas arī citās ķirurģijas klīnikās. Pateicoties straujai metožu un tehnoloģiju attīstībai šo 30 gadu laikā, tagad mikroķirurģija brīžiem jau šķiet kā ikdienas rutīna. Nevienu vairs nepārsteidz amputētu segmentu - roku, pirkstu un citu ķermeņa daļu - replantācija.

H. Adovičs: "Lai to visu attīstītu, ir pielikts daudz pūļu. Mūsu ārsti ir ne tikai mācījušies, bet arī strādājuši ārvalstīs, ar referātiem piedalījušies starptautiskos kongresos. Mikroķirurģijas centru zina Eiropā, Amerikā un Āzijā. Pie mums apmācību iziet plastiskās ķirurģijas, bērnu ķirurģijas un ortopēdijas rezidenti ne tikai no Latvijas, bet arī citām zemēm. Esam vienīgais 24/7 darba centrs Baltijas valstīs."

Mikroķirurģijas centrs ir viens no vadošajiem un lielākajiem plastiskās ķirurģijas 24/7 pieejamības centriem Baltijas valstīs. Mikroķirurģijas centrs nodrošina augstas kvalitātes uz medicīnas zinātnes pierādījumiem balstītus pakalpojumus (evidence based medicine), kas ļauj sniegt vislabākos ārstēšanas rezultātus, garantējot pacientam maksimālu drošību. Kvalificētie speciālisti un augstie drošības standarti ir padarījuši Mikroķirurģijas centru par pazīstamu un respektablu medicīnas iestādi ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē.

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu