← Atpakaļ

Politraumas. Damage Control koncepcija — pamatprincipi abdominālas un torakālas traumas gadījumā. IV daļa

Damage control princips (centieni minimizēt/mazināt bojājumu/zudumu/defektu) aprakstīts 1980.—1990. gados kā metode smagi ievainotu pacientu ārstēšanai, pieņemot, ka slimnieka kritiskā stāvokļa dēļ ķirurģiskā operācija līdz galam nav izdarāma (nav pabeidzama vienā posmā).


Damage control (DC) koncepcija radikāli atšķiras no iepriekšējās ķirurģiskās prakses, kad operācija bija jāpabeidz līdz galam, likvidējot visus ievainojumus, lai gan pacients asiņo un iestājies fizioloģisks izsīkums (cietušā fizioloģisko rezervju izsīkumu).

DC principam ir trīs fāzes/posmi. Pirmajā posmā veic saīsinātu (pārtrauktu) operāciju, kuras mērķis ir apturēt asiņošanu un mazināt iespējamu un/vai notikušo inficēšanos, izmantojot iespējami ātrākus un vieglāk izpildāmus manevrus: tamponēšanu, asinsvadu liģēšanu, pagaidu asinsvadu šuntu izmantošanu (ja nevar liģēt vai ātri slēgt defektu), zarnu rezekcijas bez anastomozes…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti