Smēķējošiem vīriešiem pastāv augstāks audzēja šūnu attīstības risks pēc prostatektomijas

Doctus . | 2015. gada 23. marts

Eiropas Urologu asociācija ir nākusi klajā ar pētījuma rezultātiem, izvirzot hipotēzi, ka aktīvajiem smēķētājiem vai vīriešiem, kuri ir atmetuši smēķēšanu mazāk, kā pirms 10 gadiem, pēc ķirurģiskas prostatas vēža izņemšanas operācijas pastāv divreiz augstāks risks atkārtotai prostatas vēža attīstībai.  

Prostatas vēzis ir trešais izplatītākais vēža veids vīriešu vidū Eiropā. 2012. gadā 92 000 vīriešu nāves gadījumos (9% no visiem nāves iemesliem vīriešiem Eiropā) kā miršanas cēlonis tika atzīmēts prostatas vēzis. Aptuveni 30% no visiem prostatas vēžu pacientiem, kuriem ir bijusi nozīmēta radikāla prostatektomija, 10 gadu laikā kopš operācijas veikšanas ir novērota atkārtota audzēja šūnu attīstība (balstoties uz PSA - prostatas specifiskā antigēna palielināšanos bioķīmiskajās analīzēs).

Starptautiska zinātnieku un mediķu grupa no Amerikas Savienotajām Valstīm un Eiropas veica retrospektīvu pētījumu, novērojot PSA rādītāja izmaiņas bioķīmiskajās analīzēs pēc radikālās prostatektomijas veikšanas. Pētījumā piedalījās 7191 vīrietis, kuriem tika veikta prostatas dziedzera izņemšana. No šiem vīriešiem 34,9% (2513) ir nesmēķētāji, 31,6% (2269) - kādreizēji smēķētāji un 33,5% (3409) ir smēķētāji. Pētījuma dalībnieki tika novēroti ~ 28 mēnešus.

Pēc 28 mēnešu garumā veiktā pētījuma, rezultāti bija sekojoši:

  • aktīvajiem smēķētājiem bija divtik (riska attiecība - 2,26) augstāka iespējamība audzēja atkārtotai attīstībai kā pacientiem, kuri nekad nav smēķējuši;
  • kādreizējiem smēķētājiem (nesmēķē mazāk kā 10 gadus) riska attiecība saglabājas līdzīga - 2,03 kā aktīvajiem smēķētājiem, attiecībā pret nesmēķētājiem;
  • kādreizējiem smēķētājiem (nesmēķē vairāk kā 10 gadus) riska attiecība ir ievērojami mazāka kā aktīvajiem smēķētājiem un kādreizējiem smēķētājiem, kuri pārtraukuši smēķēt pirms mazāk, kā 10 gadiem.

Pētījuma vadītāji uzsver, ka jaunāko pētījumu rezultāti apstiprina, ka smēķēšana palielina vēža attīstības risku arī pēc veiksmīgas pamatterapijas. Visā Eiropā vīriešu mirstība no prostatas vēža svārstās ļoti plašā diapazonā. Smēķēšana varētu būt viens no vēža attīstības riska faktoriem, kas šos rādītājus ietekmē atšķirīgi. Šis pētījums ir tikai vēl viens pierādījums tam, lai neuzsāktu smēķēt vai arī, lai laicīgi pārtrauktu smēķēt.

Pirmavots: Rieken, M., Kluth, L., Fajkovic, H., Karakiewicz, P., Lotan, Y., Seitz, C., Briganti, A., Roupret, M., Loidl, W., Lee, R.,Trinh, Q-D., Nyirady, P., Bachmann, A., Pourmand, G-R., Shariat, S.F. Association of cigarette smoking and smoking cessation with biochemical recurrence in patients treated with radical prostatectomy for prostate cancer. European Association of Urology, 20 March 2015.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti