Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms – kādi ir galvenie riska faktori?

Doctus . | 2015. gada 29. aprīlis

Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms (ZPNS) un riska faktoru novēršana pētīta daudzos pētījumos. 28.aprīlī žurnālā BMJ publicēts raksts ar sešiem svarīgākajiem secinājumiem, kas gūti, analizējot publikācijas par ZPNS kopš 1980. līdz 2015. gadam. Raksta autori uzsver, ka ZPNS lielā mērā saistīts ar gulēšanas paradumiem, bet ne tikai.

Raksta autori zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu (ZPNS) definē šādi: "pēkšņa un negaidīta nāve zīdainim līdz viena gada vecumam, kas iestājusies miegā un kas nav izskaidrojama arī pēc rūpīgas izmeklēšanas, tostarp pēc autopsijas rezultātiem".

ZPNS ir viens no galvenajiem iemesliem bērniem vecumā no viena mēneša līdz vienam gadam.

Pētnieki uzsver divus visbūtiskākos ZPNS riska faktorus:

  • ZPNS risks pieaug, ja zīdaini liek gulēt uz vēdera.
  • ZPNS risks pieaug, ja māte smēķē.

Pārējie pētījumā izceltie riska faktori

  • Bērniem, kas dzimuši priekšlaikus ir četras reizes lielāks ZPNS risks, nekā laikā dzimušajiem bērniem.
  • Drošākā gulēšanas vieta zīdaimin ir vecāku guļamistabā un savā gultiņā iespējami tuvu vecākiem, lai nodrošinātu ērtības barošanas un mierināšanas reizēs. Ļoti augsts ZPNS risks ir, ja vecāki (viens vai abi) guļ uz dīvāna vai mīkstajām mēbelēm kopā ar bērnu.
  • Gulēšana vienā gultā ar zīdaini ir būtisks ZPNS riska faktors, augstāks riska līmenis ir zīdaiņiem līdz trīs mēnešu vecumam un zīdaiņiem, kuru vecāki smēķē, lieto narkotikas vai alkoholu.
  • Krūts barošana mazina ZPNS riska līmeni, tāpēc pētnieki uzsver, ka mātes būtu iedrošināmas bērnu barot ar krūti, šī un arī citu veselības ieguvumu dēļ.

AVOTS: Sudden infant death syndrome and advice for safe sleeping. BMJ 2015; 350 doi: http://dx.doi.org/10.1136/bmj.h1989 (Published 28 April 2015)

Uz augšu ↑