Fiziskās aktivitātes palielināšana ir tikpat svarīga kā smēķēšanas atmešana

Doctus . | 2015. gada 15. maijs

Brīvā laika fiziskās aktivitātes vecāka gadagājuma cilvēkiem un to saistība ar sirds un asinsvadu slimību risku ir pētītas un plaši aprakstītas. Šoreiz „British Medical Journal" publicēti pētījuma dati, kas raksturo fizisko aktivitāšu saistību ar smēķēšanu un mirstību gan no sirds asinsvadu slimībām, gan to citiem cēloņiem.

Pētījumā iekļauti 14 846 vīrieši no Oslo, kas dzimuši no 1923. – 1932. gadam, un kuriem veikta sirds un asinsvadu slimību sijājošā diagnostika no 1972.–1973.gadam un atkārtoti tā veikta 2000.gadā (kad pētījumā bija iekļauti 5738 dalībnieki). 12 gadu laikā pēc 2000.gada 2154 vīrieši nomira. Fiziskās aktivitātes līmenis tika analizēts, izmantojot Cox regresijas modelēšanu. Tika salīdzināta fiziskās aktivitātes un smēķēšanas saistība.

30 minūšu ilga fiziskā aktivitāte sešreiz nedēļā saistīta ar mirstības riska samazināšanos par apmēram 40%. Un salīdzinājumā ar sēdoša dzīvesveida vai mierīga dzīvesveida vīriešiem, fiziski aktīvajiem konstatēta mūža ilgums pagarināšanās par 5 gadiem. Secināts, ka zems fiziskās aktivitātes līmenis pielīdzināms smēķēšanai, attiecībā uz mirstības riska ietekmēšanu. Savukārt palielināta fiziskā aktivitāte ir pielīdzināma smēķēšanas atmešanas ietekmei uz mirstības samazināšanos.

Pētnieki secinājuši, ka pat pēc 73 gadu vecuma fiziskā aktivitāte ietekmē mirstības rādītājus, tāpēc arī vecāka gadagājuma cilvēkiem ieteicams palielināt fiziskās aktivitātes līmeni, kā arī atmest smēķēšanu.

Avots: http://bjsm.bmj.com/content/49/11/743

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Fizisko aktivitāšu principi dažādām pacientu grupām

    Veselība ir fiziska, garīga un sociāla labklājība, valsts un tautas pastāvēšanas un izdzīvošanas dabiskais pamats. [1] Pastāstīt par piemērotu fizisko aktivitāti vienā rakstā ir praktiski neiespējami, jo ikvienā fiziskās aktivitātes līmenī – profesionālais sports, amatieru sports, veselības veicinoša aktivitāte vai ārstnieciskā vingrošana – tai jābūt individuāli piemērotai cilvēkam. Fiziska slodze ir noteikta apjoma un intensitātes fizisko vingrinājumu iedarbība uz cilvēka organismu, bet sporta treniņš ir organizēta un mērķtiecīga fiziskā aktivitāte. Lasīt visu

  • Fiziskās slodzes ietekme uz sirds-asinsvadu sistēmu Vienkāršākā profilakse

    Nepietiekama fiziskā aktivitāte ir ne tikai kardiovaskulāro, bet arī citu hronisku slimību, piemēram, cukura diabēta, dažādu audzēju (plaušu, resnās zarnas audzēju u. c.), aptaukošanās, hipertensijas, kaulu un locītavu slimību (osteoporozes un osteoartrīta), depresijas modificējams riska faktors. Pat neliela fizisko spēju uzlabošana ievērojami samazina priekšlaicīgas nāves risku. Salīdzinoši, cilvēkiem, kuriem panākta pietiekama ķermeņa svara kontrole, nāves relatīvais risks piecu gadu periodā tiek samazināts par 44%. Īpaši jāatzīmē gados vecāki cilvēki, sievietes un iedzīvotāji ar zemāku sociālekonomisko stāvokli, kuru vidū biežāk novērojams nepietiekams fiziskās aktivitātes līmenis. Lasīt visu