Glikēmijas izmaiņas pēc smēķēšanas atmešanas

Doctus . | 2015. gada 26. maijs

Smēķēšana palielina varbūtību, ka attīstīsies 2. tipa cukura diabēts. Vairākos pētījumos pierādīts augstāks riska līmenis cilvēkiem 3—5 gadus pēc smēķēšanas atmešanas, salīdzinot ar tiem, kas turpina smēķēt. Tikai pēc 10—12 gadiem risks sarūk līdz nesmēķētāju riska līmenim.

Nelieli kohortu pētījumi rāda, ka diabēta kontrole pirmajā gadā pēc smēķēšanas atmešanas pasliktinās. Šajā pētījumā analizēta šī saistība, lai noskaidrotu gan to, cik ilgi smēķēšana ietekmē glikēmijas kontroli, gan arī to, vai šo sakarību rada svara izmaiņas. Pētījumā tika izmantoti dati no The Health Improvemet Network, kas ir liela britu datubāze.

Pētījums bija retrospektīvs par datiem no 2005. gada janvāra līdz 2010. gada decembrim: ar vairāku līmeņu regresijas modeli noskaidroja saistību starp smēķēšanas atmešanu, tās ilgumu, izmaiņām glikolizētā hemoglobīna līmenī un izmaiņām ķermeņa masā.

Pētījumā iekļāva datus par 10 692 pieaugušiem smēķētājiem ar 2. tipa cukura diabētu. 3131 pacients (29%) smēķēšanu pavisam bija atmetis pirms vairāk nekā gada. Glikolizētais hemoglobīns pirmajā gadā palielinājās par vidēji 0,21%. Glikolizētais hemoglobīns sāka samazināties, turpinot nesmēķēt, un nesmēķētāju līmeni sasniedza trīs gados. Tika secināts, ka glikolizētā hemoglobīna līmenis nav saistīts ar izmaiņām ķermeņa masā.

2. tipa diabēta gadījumā smēķēšanas atmešana saistīta ar glikēmijas pārmaiņām, kas ilgst aptuveni trīs gadus, un nav saistīta ar svara pieaugumu. Šajā laikā varētu pieaugt mikrovaskulāro komplikāciju attīstība.

Avots: Deborah Lycett, et al. The association between smoking cessation and glycaemic control in patients with type 2 diabetes: a THIN database cohort study, The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Uz augšu ↑
  • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

    Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

  • MODY tipa diabēts

    Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu

  • Gestācijas cukura diabēts. Atopijas attīstības risks nākotnē

    Gestācijas cukura diabēts (GCD) ir bieža grūtniecības komplikācija, par ko uzskata jebkuras pakāpes glikozes panesības traucējumus, kas pirmo reizi attīstījušies grūtniecības laikā. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas 2017. gada datiem, GCD katru gadu ietekmē aptuveni 14 % grūtniecību visā pasaulē, kas atbilst apmēram 18 miljoniem piedzimušo bērnu. Lasīt visu