Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi vērtē pozitīvi

Biedrības "Veselības projekti Latvijai" martā veiktās interneta aptaujas dati liecina, ka 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas – ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti. 

Tikai 4,7% no aptaujātajiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu, bet  46% lietotāju savu ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu vai drīzāk pozitīvu.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% - noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% - noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu. Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. Kā salīdzinoši vismazāk svarīgu iedzīvotāji vērtē informāciju plašsaziņas līdzekļos – TV, radio un presē, kā arī internetā.

Salīdzinoši pozitīvāka rakstura informāciju par ģenēriskajiem medikamentiem Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši no farmaceita, ģimenes locekļiem un ģimenes ārsta - pozitīvu/vairāk pozitīvu informāciju sniedza:

  • farmaceiti 47,2% gadījumos;
  • ģimenes locekļi 36,2% gadījumos;
  • ģimenes ārsti 34,1% gadījumos.

Salīdzinoši mazāk pozitīva informācija tika saņemta no ārstiem-speciālistiem un plašsaziņas līdzekļiem - pozitīvu/ vairāk pozitīvu informāciju sniedza:

  • ārsti speciālisti 28% gadījumos;
  • interneta avoti 26,4% gadījumos;
  • TV, radio un prese 18,6% gadījumos.

Pētījumu pēc biedrības Veselības projekti Latvijai pasūtījuma veica pētījumu centrs SKDS. Aptaujas dalībnieki bija Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem - ģenerālajam kopumam reprezentatīva izlase, n = 1005 (Latvijas iedzīvotāju interneta aptauja ikmēneša Web-Omnibus ietvaros, izmantojot reģistrētu adrešu datu bāzi).

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Ģenēriskie medikamenti. Diskusijas turpinās

    Pagājuši pieci gadi, kopš stājusies spēkā likumdošanas norma, kas ārstiem uzliek par pienākumu pacientiem, kuri sāk lietot kompensējamās zāles, receptē rakstīt zāļu vispārīgo nosaukumu, ja kompensējamo medikamentu sarakstā ir vairākas līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Savukārt farmaceita pienākums ir izsniegt lētāko atbilstīgo medikamentu. Lasīt visu