Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi vērtē pozitīvi

Biedrības "Veselības projekti Latvijai" martā veiktās interneta aptaujas dati liecina, ka 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas – ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti. 

Tikai 4,7% no aptaujātajiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu, bet  46% lietotāju savu ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu vai drīzāk pozitīvu.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% - noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% - noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu. Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. Kā salīdzinoši vismazāk svarīgu iedzīvotāji vērtē informāciju plašsaziņas līdzekļos – TV, radio un presē, kā arī internetā.

Salīdzinoši pozitīvāka rakstura informāciju par ģenēriskajiem medikamentiem Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši no farmaceita, ģimenes locekļiem un ģimenes ārsta - pozitīvu/vairāk pozitīvu informāciju sniedza:

 • farmaceiti 47,2% gadījumos;
 • ģimenes locekļi 36,2% gadījumos;
 • ģimenes ārsti 34,1% gadījumos.

Salīdzinoši mazāk pozitīva informācija tika saņemta no ārstiem-speciālistiem un plašsaziņas līdzekļiem - pozitīvu/ vairāk pozitīvu informāciju sniedza:

 • ārsti speciālisti 28% gadījumos;
 • interneta avoti 26,4% gadījumos;
 • TV, radio un prese 18,6% gadījumos.

Pētījumu pēc biedrības Veselības projekti Latvijai pasūtījuma veica pētījumu centrs SKDS. Aptaujas dalībnieki bija Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem - ģenerālajam kopumam reprezentatīva izlase, n = 1005 (Latvijas iedzīvotāju interneta aptauja ikmēneša Web-Omnibus ietvaros, izmantojot reģistrētu adrešu datu bāzi).

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Ģenēriskie medikamenti. Diskusijas turpinās

  Pagājuši pieci gadi, kopš stājusies spēkā likumdošanas norma, kas ārstiem uzliek par pienākumu pacientiem, kuri sāk lietot kompensējamās zāles, receptē rakstīt zāļu vispārīgo nosaukumu, ja kompensējamo medikamentu sarakstā ir vairākas līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Savukārt farmaceita pienākums ir izsniegt lētāko atbilstīgo medikamentu. Lasīt visu

 • Kvalitātes kritēriji ģimenes ārstam. Praktiskais skatpunkts

  Katrs praktizējošs ģimenes ārsts zina, kas ir kvalitātes kritēriji un kas nepieciešams, lai tos izpildītu. Šā raksta mērķis nav noskaidrot, vai intensīvajā ārsta ikdienas darbu dunā ir iespējams izpildīt visas noteiktās prasības. Desmit jautājumu rubrikas tapšanu iedvesmoja kritērijos atrunātais, cenšoties atrast lietderīgu informāciju, kas noderētu darbā ar pacientu. Lasīt visu

 • Vai saaukstēšanās ir ārstējama? Placebo un medikamentu nozīme

  Ar augšējo elpceļu infekcijām (pārsvarā vīrusu etioloģijas) pieaugušais gadā pārslimo 2—3 reizes, un tā ir norma. Saaukstēšanās simptomi ir dažādi, to buķete — bagātīga. Aizlikts, tekošs deguns, šķaudīšana, sāpes kaklā, klepus, paaugstināta temperatūra, galvassāpes — simptomi, kas dažādās variācijās var izpausties pat 14 dienas! [11] Lasīt visu

 • Kolikas zīdaiņa vecumā

  Pediatra apskates laikā bērniem 2 nedēļu—3 mēnešu vecumā 10—20 % gadījumu diagnosticē vēdera kolikas. [1] Tās apmēram 85 % gadījumu pilnībā pāriet, sasniedzot trīs mēnešu vecumu, [2] un abiem dzimumiem sastopamas vienlīdz bieži. [3] Kolikas lielākoties ir pašlimitējošs process, kam nav saistības ar organiskiem gremošanas trakta traucējumiem. Lasīt visu