Miega ilguma un čūlainā kolīta saistība

Doctus . | 2015. gada 27. maijs

Gan pārāk īss, gan pārāk ilgs laiks, kas pavadīts miegā, ir riska faktors vispārējai mirstībai, kardiovaskulārām slimībām un vēzim. Amerikas Gastroenterologu Asociācija šim sarakstam rekomendē pievienot arī čūlaino kolītu.

Šis secinājums iegūts prospektīvā pētījumā, kas sākts jau 1976.gadā, tajā piedalījās medmāsas. Tika aptaujātas medmāsas. Pētījuma gaitā follow-up tika sasniegts gandrīz 90%. Pētīja miega ilguma saistību ar dažādām slimībām. Secināts, ka miega ilguma un čūlainā kolīta sasistība veido „U veida līkni”. Tas nozīmē, ka gan pārāk īss, gan pārāk ilgs miegs saistīts ar čūlainā kolīta attīstību.

Iepriekš ir pētīta miega kvalitātes ietekme uz čūlaino kolītu, un secināts, ka slikta miega kvalitāte divkārt palielina Krona slimības uzliesmojumu. 

Visi šie pētījumi parāda, ka miegam ir liela nozīme imūnās sistēmas regulācijā un iekaisīgo zarnu slimību pacientiem miega anmnēze jāievāc īpaši rūpīgi.

Avots: Ashwin N. Ananthakrishnanet al. Sleep Duration Affects Risk for Ulcerative Colitis: A Prospective Cohort Study. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2014; 12 (11): 1879.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Čūlas slimības riska mazināšana pacientiem ar augstas pakāpes risku

    Peptiska čūlas slimība ir kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas bojājums, kas iesniedzas gļotādas muskuļslānī. Kopš Helicobacter pylori (H. pylori) infekcijas atklāšanas 1982. gadā ievērojami mainījusies izpratne par čūlas slimības diagnostiku, patoģenēzi un ārstēšanu. Divi galvenie čūlas iemesli ir H. pylori infekcija un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NSPL) lietošana. Lasīt visu

  • Čūlas slimība

    Miljons amerikāņu cieš no peptiskas čūlas slimības, aptuveni 10% ASV populācijas ir bijusi šī saslimšana. [1] Arī Latvijā čūlas slimība ir samērā plaši izplatīta. Izplatība sieviešu un vīriešu populācijā ir līdzīga. Peptiska čūlas slimība ir galvenaisaugšējā gremošanas trakta asiņošanas un citu komplikāciju cēlonis. Šajā rakstā apkopoti biežākie čūlas iemesli, diagnostikas vadlīnijas, kā arī ārstēšanas shēmas. Lasīt visu