Pēc Hodžkina limfomas izārstēšanas paaugstinās sirds un asinsvadu slimību riska līmenis

Doctus . | 2015. gada 5. maijs

Īpaši augstāks riska līmenis saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām ir Hodžkina limfomas pacientiem, kas ārstēti līdz 25 gadu vecumam un ārstēšanā izmantota videnes staru terapija vai terapija ar antraciklīniem. Vēstī "JAMA Internal Medicine" publicētā pētījuma (27.04.2015) dati.

Pētījumā retrospektīvi analizēti dati par saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām 40 gadus pēc Hodžkina limfomas izārstēšanas. Pētījumā iekļauti 2524 pacienti, kam bijusi diagnosticēta Hodžkina limfoma un kuri bijuši jaunāki par 51 gadu (vidējais vecums 37.3 gadi), un, kas ārstēti laikposmā no 1965. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim un izdzīvojuši piecus gadus pēc Hodžkina limfomas diagnozes noteikšanas. Dati iegūti no pacientu slimības vēsturēm un ģimenes ārstiem.

Rezultāti

No minētajiem 2524 pacientiem 797 pacientiem bijuši 1713 kardiovaskulāri notikumi tuvāko 20 gadu laikā. Savukārt 35 un vairāk gadu laikā pēc Hodžkina limfomas diagnosticēšanas bijis 4-6 reizes lielāka koronārās sirds slimības un sirds mazspējas sastopamība nekā vidēji sabiedrībā.

Augstākais risks bijis pacientiem, kas ārstēti jaunībā – līdz 25 gadu vecumam, kā arī gados vecākiem pacientiem.

Saskaņā ar iegūtajiem datiem, 40 gadu laikā pēc Hodžkina limfomas diagnozes noteikšanas, vidējā kardiovaskulāro notikumu sastopamība bijusi 50% (95% CI, 47%-52%), no tiem 51% pacientu bija vairāki kardiovaskulārie notikumi.

Pacientu grupā, kas ārstēti jauni (līdz 25 gadu vecumam), laikposmā līdz 60 gadu vecumam kopējā kardiovaskulāro notikumu sastopamība bija šāda:

 • 20% pacientu bija koronāra sirds slimība,
 • 31% pacientu – sirds vārstuļu slimība,
 • 11% pacientu – sirds mazspēja.

Videnes staru terapija palielināja risku saslimt ar:

 • koronāru sirds slimību – 2.7 reizes (95% CI, 2.0-3.7),
 • sirds vārstuļu slimībām –  6.6 reizes (95% CI, 4.0-10.8)
 • sirds mazspēju – 2.7 reizes (95% CI, 1.6-4.8)

Terapija ar antraciklīniem palielināja risku saslimt ar:

 • sirds vārstuļu slimībām – 1.5 reizes (95% CI, 1.1-2.1)
 • sirds mazspēju – 3.0 reizes (95% CI, 1.9-4.7)

Pētnieki rekomendē mediķiem apzināties, ka Hodžkina limfomas pacientiem, kas ārstēti pusaudža gados vai pieaugušā vecumā, ir augsts risks saslimt ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām.

Avots: JAMA Intern Med. Published online April 27, 2015. doi:10.1001/jamainternmed.2015.1180

Uz augšu ↑
 • Sirds mazspēja. Kliedējam mītus un maldus

  Sirds mazspēja (SM) ir arvien straujāk pieaugoša visas sabiedrības veselības problēma, ar ko ikdienā saskaras praktiski visu specialitāšu ārsti. Pētījumos pierādīts, ka 40 gadu vecumā risks tās attīstībai ir vienam no pieciem. Raksta mērķis nav aptvert visu, kas saistīts ar SM, bet nedaudz kliedēt mītus un maldus, kas uzklausīti, ārstējot pacientus ar SM. Lasīt visu

 • Ģimenes hiperholesterinēmija. Biežāka un nozīmīgāka par ikdienā uzskatīto

  Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir biežākā autosomāli dominantā ģenētiskā slimība ar agrīnu letālu iznākumu pieauguša cilvēka vecumā. To raksturo augsts kopējā holesterīna (KH) un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH) līmenis asinīs. Laikus neatpazīta un neārstēta ĢH veicina agrīnu aterosklerozes attīstību (prevalējoši koronārajās artērijās) un ievērojami palielina kardiovaskulāro notikumu risku. Lasīt visu

 • Miokarda infarkts grūtniecības laikā. Kāds ir iemesls?

  Akūts miokarda infarkts (AMI) grūtniecības laikā per se ir akūts stāvoklis, kad jāveic neatliekami dzīvību glābjoši pasākumi, īpaši tāpēc, ka tiek apdraudēta gan mātes, gan bērna dzīvība. Vispārējā populācijā koronāro artēriju slimības sastopamība reproduktīvā vecuma sievietēm ir maza, tomēr grūtniecības laikā AMI attīstības risks palielinās 3—4 reizes. Lasīt visu