Ilgāks ekrāna laiks saistīts ar zemāku kaulu blīvumu

Doctus . | 2015. gada 12. jūnijs

Pie ekrāna ilgāks pavadītais laiks saistīts ar samazinātu kaulu masu zēniem. Šis secinājums izdarīts pētījumā Norvēģijā, kurā tika iekļauti 961 skolēni (15-17 gadu vecumā) 2010.gadā un 688 no šiem pašiem skolēniem 2012.gadā.

Abās reizēs jauniešus aptaujāja par to dzīvesveidu, īpaši par pie datora/televizora ekrāniem pavadīto laiku brīvdienās un pēc skolas darba dienās, tika ievākta informācija par smēķēšanas, alkohola lietošanas paradumiem, par ēšanas paradumiem (lai izvērtētu kalcija daudzumu uzturā). Tika noskaidrots jauniešu fiziskās aktivitātes līmenis, kas tika iedalīts 3 kategorijās – sēdošs, vismaz 4 stundas vieglu fizisku aktivitāšu nedēļā (riteņbraukšana, pastaigas u.c.), un vismaz 4 stundas nedēļā mērenu fizisku aktivitāšu (komandu sporta veidi, skriešana u.c.). Kaulu masas blīvumu noteica gūžā, augšstilba kaula kakliņa līmenī un kopējā skeletā, un tika noteikts D vitamīna līmenis asinīs. Tika atzīmēta arī informācija par augumu un svaru. Analīze parādīja, ka zēni pavada vairāk laika pie ekrāniem, nekā meitenes, vidēji 5 stundas dienā nedēļas nogalē un zem 4 stundām dienā darba dienās. Meitenes nedēļas nogalē pie ekrāniem pavada 4 stundas dienā, un nedaudz virs 3 stundām darba dienās.

Lai arī pie ekrāniem vairāk pavadīts laiks tika saistīts ar zemāku fiziskās aktivitātes līmeni, tas nozīmīgi korelēja tikai zēniem – tiem kaulu masas blīvums bija zemāks visās izmeklētajās vietās. Meitenēm zemāks kaulu masas blīvums ilgstoši pavadot laiku pie ekrāna tika novērots tikai augšstilba kaula kakliņā. Ņemot vērā potenciālos kaulu masas blīvumu ietekmējošos faktorus, tādus kā vecums, dzimumattīstības līmenis, nedēļas nogales ekrāna laiks, saistība nostiprinājās zēniem. 2-4 stundas vai vairāk kā 6 stundas ekrāna laika dienā tika saistīti ar statistiski nozīmīgu kaulu masas blīvuma samazinājumu augšstilba kaula kakliņā, salīdzinot ar puišiem, kuri nedēļas nogalē pavadīja pei ekrāna mazāk kā 2 stundas. Tomēr, puišiem, kas nedēļas nogalē pavadīja 4-6 stundas pie ekrāna, bija negaidīti augstāks kaulu masas blīvums, nekā tika sagaidīts pētījumā. Pēc 2 gadiem atkārtojot izmeklējumus, saglabājās līdzīgas tendences. Tā kā šis ir novērojumu pētījums, gala slēdzienus par šādu rezultātu cēloni nav iespējams noteikt, tomēr rezultāti ir vērā ņemami.

Avots: BMJ. "Weekend screen time linked to poorer bone health in teen boys." ScienceDaily. ScienceDaily, 10 June 2015. Pieejams: www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150610190937.htm.

Uz augšu ↑