Žurnāli

Aktuālais jautājums. Kas ir grūtākais ģimenes ārstu kvalitātes kritēriju izpildē?

Vairāk nekā piecus no 13 kvalitātes kritērijiem izpildījuši 34% ģimenes ārstu (Vidzemē — 54%, Rīgā — 23%). Salīdzinot ar 2013. gadu, rādītāji uzlabojušies par 19%.

Vislabākos rādītājus sasniegušas Dr. Aina Braķe, Dr. Inese Lejniece, Dr. Modrīte Silavniece. Nevienu kvalitātes kritēriju neizpildīja 2,6% ārstu. Vaicājām trīs ģimenes ārstēm, kas ir grūtākais kvalitātes kritēriju izpildē?

 

 

AINA BRAĶEAINA BRAĶE, ģimenes ārste no Ērgļiem:           

“Man visgrūtāk bijis izpildīt prasītos neatliekamās palīdzības izsaukumu rādītājus. Lai gan vajadzības gadījumā vienmēr esmu bijusi gatava palīdzēt gan brīvdienās, gan ārpus darba laika, nevaru ietekmēt to, kas notiek cilvēku prātā. Kāds vienalga pa vidu pamanīsies izsaukt arī neatliekamo palīdzību. Par praksē reģistrēto pacientu dalību vēža sijājošās atlases programmās, ierašanos uz profilaktiskajām pārbaudēm žēlabām nav iemesla. Mums ir ļoti pieredzējusi bērnu māsiņa, kas rūpējas par mazuļu vakcinēšanu atbilstīgi vakcinācijas kalendāram. Cilvēkiem patīk, ka par viņiem rūpējas, ka uzaicinām viņus uz analīzēm un pārbaudēm. Jā, dažreiz kāds pasaka: “Nu, ja jums, dakter, vajag, aiziešu!” Bet tādi ir mūsu pacienti.”

ĀRIJA ZIRNEĀRIJA ZIRNE, ģimenes ārste no Bauskas:

“Esmu pārliecināta, ka patiesā situācija nav tik slikta, kā vēsta statistika. Lielajā aizņemtībā un steigā ārsti vienkārši nepaspēj pienācīgi aizpildīt pacientu ambulatoros talonus. Hronisko pacientu aprūpe, cilvēku iesaistīšana vēža sijājošās atlases programmās un tāpat arī viss cits prasītais jau tiek pildīts. Ja kvalitātes kritēriju izpilde būtu atkarīga tikai no ārstiem vien, tie noteikti būtu daudz augstāki nekā šobrīd. Pacienti bieži testus paņem, bet neatnes atpakaļ. Taču tāda ir reālā situācija, tāpēc arī man nav izdevies piepulcēties tiem, kam izdodas izpildīt visus kritērijus.”

 

VIZMA VECVĒRDIŅAVIZMA VECVĒRDIŅA, Veselības centra 4 ģimenes ārste:

“Lai gan nevaru žēloties par ļoti sliktiem panākumiem bērnu vakcinācijas jomā, taču ideālo skaitli sasniegt tā arī nav izdevies, jo vecāki atsakās no potēm. Ārstu kvalitātes kritēriju izpilde tomēr ļoti lielā mērā atkarīga no pacientu līdzestības. Tas attiecas uz visām tajos vērtētajām jomām. Tāpat dakterim visu laiku ļoti nopietni jādomā līdzi, aizpildot pacientu ambulatoros talonus. Dažreiz darba steigā kādu manipulāciju arī aizmirstas ierakstīt, kaut patiesībā tā veikta. Piekrītu ārstiem, kas saka: dzīvē situācija ir labāka, nekā izskatās, pārbaudot pacientu ambulatoros talonus.”

Uz augšu ↑