Metformīns samazina atvērtā kakta glaukomas risku

Doctus . | 2015. gada 17. jūnijs

Veikts pētījums, kurā secināts, ka metformīns ne tikai samazina asinīs glikozes līmeni, bet arī samazina atvērtā kakta glaukomas risku. Lai arī nav pierādīts, ka metformīnam ir preventīva ietekme uz glaukomu, bet pierādīts, ka pacientiem ar metformīna terapijas lielākām devām glaukomas attīstības risks ir zemāks nekā tiem, kas lieto to mazākās devās vai nelieto vispār.

Metformīnam vairāk blakņu attīstās lielākās devās, tāpēc nepieciešami pētījumi, lai izvērtētu, vai pacientiem ir pozitīvi efekti no lielākām metformīna devām, vai ir vērts to nozīmēt glaukomas prevencijai.

Pētījums tika veikts, izmantojot datubāzi ar vairāk kā 40 miljoniem pacientu. Autori pievērsa īpašu uzmanību 15 tūkstošiem cilvēku no šīs datubāzes – tiem, kam bija diagnosticēts diabēts, kam regulāri tiek nozīmētas oftalmologu konsultācijas. Pētījuma sākumā 2001.gadā visi pacienti bija vismaz 40 gadus veci un vairāk kā puse bija vismaz 55 gadus veci. Lielākā daļa no tiem bija eiropeīdās rases pārstāvji. Pētījuma gaitā, apmēram 6 tūkstošiem cilvēku (4%) attīstījās glaukoma. Pacientiem, kuriem bija vairāk kā 65 gadi, glaukoma attīstījās 3x biežāk kā pacientiem 40-45 gadu vecuma grupā. Pēc vecuma un citu mainīgo lielumu pielīdzināšanas, tika secināts, ka cilvēkiem, kuri lietoja 1,5 gramus vai vairāk metformīna dienā pēdējos 2 gadus, bija par 25% mazāks glaukomas risks.

Zemākas metformīna devas arī samazināja glaukomas risku, tomēr neizslēdza iespēju, ka tā bija nejaušība. Tā kā pētījums netika veikts randomizēti veidojot grupas, kuras lieto un nelieto metformīnu, tad nevar droši apgalvot, ka metformīnam ir loma glaukomas preevencijā, tomēr pētījuma rezultāti ir intriģējoši.

Avots: Hsien-Chang Lin, Joshua D.Stein, Bin Nan, et al. Association of Geroprotective Effects of Metformin and Risk of Open-Angle Glaucoma in Persons With Diabetes Mellitus, JAMA Ophthalmol. Publicēts tiešsaistē May 28, 2015. Pieejams: http://www.medscape.com/viewarticle/845920

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti