Vai 2. tipa cukura diabēts saistīts ar smadzeņu darbības pasliktināšanos?

Doctus . | 2015. gada 13. jūlijs

Divu gadu laikā 2. tipa cukura diabēta pacienti piedzīvo negatīvas izmaiņas smadzeņu asinsrites regulācijas sistēmā, un tas rezultējas ar zemākiem rādītājiem izziņas prasmju testos un sliktākām spējām ikdienas aktivitātēs, secināts nelielā pētījumā, kura rezultāti publicēti Amerikas Neirologu asociācijas izdevumā "Neurology".

Pētījumā bija iesaistīti 40 cilvēki ar vidējo vecumu 66 gadi. No tiem 19 bija ar 2. tipa diabētu un 21 pētījuma dalībniekam nebija diabēts. Tie, kuriem bija 2. tipa cukura diabēts, tika ārstēti vidēji 13 gadus ilgi. Dalībnieki tika pārbaudīti pētījuma sākumā un atkārtoti –  pēc diviem gadiem. Pētījuma ietvaros dalībniekiem bija jāpilda izziņas un atmiņas testi un dalībnieku smadzenes, to apjoms un asins plūsma tika caurskatītas magnētiskajā rezonansē, tāpat ar asinsanalīžu palīdzību tika noteikts cukura līmenis asinīs un iekaisuma rādītāji.

Pētījuma autore Vera Novak, MD, PhD, no Hārvardas Medicīnas skolas Bostonā, komentējot pētījuma rezultātus, sacīja, ka "Normāla asinsplūsmas regulācija ļauj ar vairāk asinīm apgādāt tos galvas smadzeņu apvidus, kuros,  veicot noteiktus uzdevumus, ir palielināta aktivitāte. Taču cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu ir traucēta asinsplūsmas regulācija. Mūsu pētījuma rezultāti liecina, ka diabēts un augsts cukura līmenis asinīs atstāj hronisku negatīvu ietekmi uz kognitīvajām spējām un uz lēmumu pieņemšanas prasmēm."

Pēc diviem gadiem cilvēkiem ar 2. tipa diabētu bija vājāka asinsplūsmas regulācija smadzenēs. Viņiem arī bija zemāki rādītāji vairākos atmiņas un domāšanas prasmju testos. Cilvēkiem, kuriem jau pētījuma sākumā bija vājāka asinsplūsmas regulācija smadzenēs, pēc diviem gadiem tā bija vēl izteiktāka, un tas savukārt radīja vēl lielākas grūtības veikt ikdienas aktivitātes, piemēram, pabeigt mazgāšanos vai ēst gatavošanu.

Augstāki iekaisuma rādītāji arī bija saistīti ar asinsplūsmas regulācijas pasliktināšanos, pat, ja 2. tipa cukura diabēta pacientiem bija labi kontrolēts cukura līmenis asinīs un labi kontrolēts asinsspiediens.

Mācīšanās un atmiņas testu rezultāti 2. tipa cukura diabēta pacientiem pasliktinājās par 12% divu gadu laikā (ko 46 punktiem uz 41 punktu), kamēr pētījumā iekļautajiem, kuriem nebija 2. tipa cukura diabēta, testa rezultāti nepasliktinājās, paliekot vidēji 55 punktu līmenī. Asinsplūsmas reugulācija samadzenēs cilvēkiem ar 2.tipa diabētu divu gadu laikā pasliktinājās apt par 65%.

Pētnieki uzsver, ka agrīna smadzeņu asinsplūsmas regulācijas novērošana var būt nozīmīgs rīks, lai prgnozētu kognitīvo un lēmumu pieņemšanas prasmju izmaiņas.

Papildu pētījumi – ar lielāku pacientu skaitu un ilgāku laika periodu – nepieciešami, lai labāk izprastu šajā pētījumā atrasto saistību starp laika dimensiju, smadzeņu asinsplūsmas regulāciju un izmaiņām domāšanā un atmiņas procesos.

Avots: Chen-Chih Chung, Daniela Pimentel, Azizah J. Jor'dan, Ying Hao, William Milberg, and Vera Novak. Inflammation-associated declines in cerebral vasoreactivity and cognition in type 2 diabetes. Neurology, July 2015 DOI: 10.1212/WNL.0000000000001820

Uz augšu ↑