← Atpakaļ

Akūts koronārs sindroms. Sekundārā profilakse un pacientu līdzestība

Akūts koronārs sindroms (AKS) ir dzīvībai bīstama aterosklerozes komplikācija, kas izpaužas pēkšņi, nozīmīgi samazinoties asins plūsmai aterosklerotiskās pangas plīsuma vai erozijas dēļ, kam seko asinsvada tromboze un ko pavada vazospazma.


Koronārā slimība attīstās vairāku gadu (pat gadu desmitu) laikā, jo ateroskleroze ir hronisks process, bet trombotiskās komplikācijas rodas negaidīti — pacientam tas nozīmē neatliekamu hospitalizāciju un nozīmīgu nāves risku. Uzņemšanas nodaļā aptuveni pusei pacientu ar sāpēm krūtīs konstatē AKS.

Epidemioloģija

Koronārā slimība ir cēlonis vairāk nekā pusei kardiovaskulāro notikumu cilvēkiem līdz 75 gadu vecumam. Pēdējos gados samazinās miokarda infarkta ar ST elevāciju biežums un mirstība koronārās slimības dēļ, jo būtiski uzlabojusies kardioloģisko pacientu ārstēšana, profilakse un perkutānas koronāras intervences (PKI) pieejamība…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti