Gestācijas diabēts palielina 2.tipa cukura diabēta risku tēviem

Doctus . | 2015. gada 17. augusts

Gestācijas diabēts attīstās 3-20% grūtnieču. Sievietēm, kurām grūtniecības laikā attīstās gestācijas diabēts, ir septiņas reizes lielāks risks dzīves laikā attīstīties 2.tipa cukura diabētam. Analizējot datus, kas iegūti 20 gadu laikā, pētnieku komanda no McGill Izpētes Centra noskaidrojusi, ka gestācijas diabēts palielina 2.tipa cukura diabēta risku ne tikai mātēm, bet arī tēviem.

Pētījums tika veikts, nejaušināti atlasot dzīvi dzimušos bērnus laika posmā no 1990.līdz 2007.gadam, kuru mātes grūtniecības laikā slimoja ar gestācijas diabētu. Kontroles grupā atlasītas sievietes bez gestācijas diabēta no šī paša reģiona. Pēcāk tika atlasīti šo bērnu tēvi, kuriem 2.tipa cukura diabēts diagnosticēts pēc bērna dzimšanas. Pētījumā kopā atlasīti 70 890 tēvi, no tiem pusei bija partneres ar gestācijas diabētu.

Šis ir pirmais pētījums, kurā pierādīta saikne starp gestācijas diabētu sievietei un 2.tipa cukura diabēta attīstību viņas partnerim. Pētījumā noskaidrots, ka diabēta incidence vīriešiem, kuru partnerēm bija gestācijas diabēts, bija 4,01 uz 1000 persongadiem. Diabēta incidence vīriešiem, kuru partnerēm gestācijas diabēta nebija, bija 3,03 uz 1000 persongadiem. Izskaitļots, ka 2.tipa cukura diabēta incidence ir par 33% lielāka vīriešiem, kuru partnerēm bija gestācijas diabēts.

Līdz šim veiktie pētījumi parādījuši, ka partneriem ir līdzīgs svars un fizisko aktivitāšu līmenis, ka partnera diabēts ir diabēta attīstības riska faktors pašam indivīdam. Iespējams, tieši tāpēc arī sieviešu partneriem attīstās 2.tipa cukura diabēts. Šis pētījums norāda uz to, ka jāpievērš lielāka uzmanība 2.tipa cukura diabēta profilaksē ne tikai sievietēm, kurām grūtniecības laikā attīstījies gestācijas diabēts, bet arī šo sieviešu partneriem.

AVOTS: Kaberi Dasgupta, Nancy Ross, Sara Meltzer, Deborah Da Costa, Meranda Nakhla, Youssef Habel, Elham Rahme. Gestational Diabetes Mellitus in Mothers as a Diabetes Predictor in Fathers: A Retrospective Cohort Analysis. Diabetes Care, 2015.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Gestācijas cukura diabēts FIGO klīniskās vadlīnijas. I daļa

  Hiperglikēmija ir biežs stāvoklis sievietēm grūtniecības laikā. IDF dati liecina, ka viena no sešu dzīvi dzimušu (16,8 %) bērnu mātei grūtniecības laikā bijusi hiperglikēmija. Retāk (16 %) hiperglikēmija saistīta ar cukura diabētu (CD) grūtniecības laikā, bet biežāk (84 %) — ar gestācijas cukura diabētu (GCD). Lasīt visu

 • Agrāka menarhe = gestācijas diabēts?

  Doctus . | 2016. gada 3. februāris

  Sievietēm, kurām ir agrāka menarhe, ir lielāks gestācijas diabēta attīstības risks. Gestācijas diabēts skar līdz 7% grūtnieču un palielina jaundzimušo risku saslimt ar 2.tipa cukura diabētu un predisponē arī citu veselības traucējumu attīstībai. Lasīt visu

 • Gestācijas cukura diabēts

  Pasaulē pieaug grūtniecību skaits, kurās tiek diagnosticēts gestācijas cukura diabēts (GCD). Grūtniecības jeb gestācijas cukura diabēts tiek pieskaitīts biežākajām grūtniecības pataloģijām, kuru sastopamība pieaug. Vācijā 2010. gadā no 650 000 dzemdību 3,7% jeb 24 000 grūtnieču tika diagnosticēts GCD, bet, piemēram, 2002. gadā tie bija tikai 1,5% jeb 8800 grūtnieču. Pieaugošā tendence tiek saistīta ar jauniešu aptaukošanos. Šajā rakstā apkopta informācija par riska faktoriem, diagnostiku un ārstēšanas iespējām. Lasīt visu