Īpaša pseidomona smēķēšanas atmešanai

Doctus . | 2015. gada 7. augusts

Atklāts enzīms, kas varētu palīdzēt pārtraukt smēķēšanu. Šis enzīms iegūts no baktērijas, un to iespējams sintezēt arī laboratorijas apstākļos. Tas sagrauj nikotīnu, pirms nikotīns sasniedz galvas smadzenes, tādējādi pēc smēķēšanas nerodas labsajūta.

Atklājums ir agrīnā izpētes stadijā, bet jau ir skaidrs, ka tam ir liels potenciāls kļūt par veiksmīgu ārstēšanas līdzekli smēķēšanas atmešanai. Pētījuma vadošais autors ir ķīmijas profesore no Kalifornijas (ASV). Pētnieku grupa šādu enzīmu meklēja jau vairāk kā 30 gadus, un tikai nesen šāds enzīms atrasts dabā – NicA2, to sekretē baktērija Pseudomonas putida. Šī baktērija mitinās zemē, kur audzē tabaku un tā izmanto nikotīnu par oglekļa un slāpekļa avotu.

Lai pierādītu enzīma lietderību smēķēšanas atmešanā, pētnieki izmantoja peles serumu, kurā pievienoja nikotīnu, kas atbilst vienā cigaretē esošajam nikotīna daudzumam. Pievienojot šim ar nikotīnu piesātinātajam serumam jauniegūto enzīmu, nikotīna pussabrukšanas periods saīsinājās no 2-3 stundām līdz 9-15 minūtēm. Pētījuma autore stāsta, ka lielāka enzīma deva varētu vēl vairāk saīsināt nikotīna pussabrukšanas periodu, līdz tas būtu tik īss, ka nesasniegtu galvas smadzenes.

Enzīms tika pakļauts vairākām pārbaudēm, lai noteiktu, vai tam piemīt medikamentam nepieciešamās īpašības un noskaidrots, ka enzīms ir stabils arī pēc 3 nedēļu ilgas atrašanās 36,6 grādu temperatūrā, kā arī saglabā savu funkciju arī serumā. Tāpat secināts, ka noārdot nikotīnu, neveidojas toksiski metabolīti. Plānots enzīmu uzlabot, lai viena tā injekcija nezaudētu efektivitāti vienu mēnesi.

AVOTS: Song Xue, Joel E. Schlosburg, Kim D. Janda. A New Strategy for Smoking Cessation: Characterization of a Bacterial Enzyme for the Degradation of Nicotine. Journal of the American Chemical Society, 2015.

Pieejams: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150806160954.htm

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Nianses bērna aprūpē. Ģimenes ārsts vaicā, pediatrs atbild

    Jaundzimušo reģistrs vēsta, ka Latvijā 2018. gadā piedzima 19 115 bērni. Vistrauslākais periods gan pašam bērnam, gan arī vecākiem ir pirmais dzīves gads, kad rodas visvairāk neskaidru jautājumu, uz kuriem jārod drošticama atbilde. Lasīt visu

  • Miega traucējumi. Iemeslus un risinājumus meklējot

    Labs miegs ir viens no dzīves kvalitātes rādītājiem. Nav iedomājama veiksmīga un produktīva darba diena, ja nakts pavadīta, cenšoties nogulēt līdz rīta modinātājam bez skatīšanās griestos divos naktī. Speciālistam, kas konsultē par miega traucējumiem, jābūt īpaši uzmanīgam un vērīgam. Pacienta sūdzības par sliktu miegu var saistīt gan ar somatisku cēloni, gan mentālās veselības traucējumiem. Lasīt visu

  • Vegāns ārsta praksē. Ko der zināt?

    Vegānisms ir ne tikai dzīvnieku neizmantošana pārtikā, apģērbā, izklaidē, bet arī filozofiska nostāja, dzīvesveids. [1] Vegāni izvairās no dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanas, iemesls šādai izvēlei visbiežāk ir ētiska rakstura apsvērumi par dzīvnieku tiesībām un labturību, rūpēm par apkārtējo vidi, ekoloģiju, kā arī garīgi un reliģiski apsvērumi. Lasīt visu