Komplicēta grūtniecība – paaugstināta kardiovaskulāra mirstība

Doctus . | 2015. gada 28. septembris

Sievietes, kurām grūtniecības laikā attīstās komplikācijas, ir paaugstināts risks dzīves laikā attīstīties kardiovaskulārām slimībām, kā arī to izraisītas nāves.

Pētnieki norāda, ka sievietēm ar sarežģītu grūtniecību, būtu agri un agresīvi jāvēršas pret kardiovaskulārās sistēmas riska faktoriem. Pētījums veikts, izmantojot Public Health Institute's Child Health and Development Studies datus par 15 528 sievietēm, kuras laika posmā no 1959.-1967.gadam bijušas stāvoklī. No šīm sievietēm, 2011.gadā 368 sievietes (vidējais vecums – 66 gadi), bija mirušas no kardiovaskulāriem cēloņiem. Noskaidrotas vairākas grūtniecības komplikācijas, kuru gadījumā risks ir paaugstināts – preeklampsija, priekšlaicīgas dzemdības, bērns neatbilstoši mazs grūtniecības laikam. Izskaitļots, ka preeklampsija agrīnā grūtniecības laikā saistāma ar kardiovaskulāru nāvi līdz 60 gadu vecumam. Citu patoloģiju saistība ar palielinātu kardiovaskulāro notikumu risku:

  • 7,1 x palielināts, ja mātei paaugstināts asinsspiediens pirms grūtniecības un priekšlaicīgas dzemdības;
  • 5,6 x palielināts, ja mātei paaugstināts asinsspiediens un preeklampsija;
  • 4,8 x palielināts, ja bērns ir neatbilstoši mazs grūtniecības laikam;
  • 5x palielināts, ja grūtniecības laikā palielināts asinsspiediens un priekšlaicīgas dzemdības.

Pētnieki noskaidrojuši vēl divas grūtniecības komplikācijas, kas saistītas ar palielinātu mirstību no kardiovaskulāriem cēloņiem – tā palielināta 4,2 x grūtniecēm ar glikozūriju un 1,7 x, ja grūtniecei ir samazināts hemoglobīna līmenis.

AVOTS: Pregnancy complications may signal later risk of heart disease death. September 24, 2015. American Heart Association News.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti