Trīsgadniekam diagnosticēts 2.tipa cukura diabēts

Doctus . | 2015. gada 17. septembris

Šī gada Eiropas Diabēta Izpētes Asociācijas (European Association for the Study of Diabetes) ikgadējā sanāksmē Stokholmā prezentēts klīniskais gadījums par 3 gadus vecu bērnu ar 2.tipa cukura diabētu.

Meitene, 3,5 gadus veca, nonākusi pediatriskās endokrinoloģijas klīnikā ar sūdzībām par biežu urināciju un slāpēm. Abiem vecākiem konstatēta aptaukošanās, bet ģimenes anamnēzē cukura diabētu neatzīmē.

Ģimenes ēdienkartes izskatīšana atklāja neapmierinošus ēšanas paradumus – neierobežotu kaloriju uzņemšanu un aptaukošanos. Fizikālajā izmeklēšanā noskaidrots, ka meitenes svars ir 35 kg. Veicot padziļinātu izmeklēšanu, lai izslēgtu citus aptaukošanās iemeslus, laboratoriski konstatēts paaugstināts glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā un HbA1c, bet negatīvas 1.tipa cukura diabēta antivielas.

Klīnisko gadījumu prezentēja Michael Yafi no Teksasas (ASV): „Pamatojoties uz simptomiem, fizikālo atradni un laboratorajiem datiem, uzstādīta diagnoze – 2.tipa cukura diabēts.“

Uzsākta terapija ar metformīnu (500 mg dienā, sīrupa veidā). Vecākus izglītoja par sabalansēta uztura pamatprincipiem, veikta arī diabēta apmācība. Vecāki aicināti meitenes ikdienā ieviest dzīvesveida pārmaiņas – ierobežot ēdiena porcijas, sekot līdzi uzņemto kaloriju skaitam, palielināt fizisko aktivitāti.

Pēc šo izmaiņu ieviešanas, meitene nokritās svarā, glikozes līmenis asinīs normalizējās. Metformīna devu ik mēnesi samazināja par 50%. Pusgada laikā kopš 2.tipa cukura diabēta diagnosticēšanas meitenes svars samazinājās līdz 75% no sākotnējā svara, glikozes līmenis asinīs, HbA1c normalizējās un metformīna terapija tika atcelta.

Dr.Yafi skaidro, ka „2.tipa cukura diabēts bērniem ir argriezenisks, ja veikta savlaicīga diagnostika, nozīmēta adekvāta terapija un veiktas dzīvesveida izmaiņas.“

2.tipa cukura diabēta izplatība bērnu populācija dramatiski pieaug, vistivamāk uz aptaukošanās rēķina. Šis ir viens no jaunākajiem pacientiem pasaulē ar 2.tipa diabētu. Ārstiem būtu vienmēr jāpatur aiz auss iespēja, ka jebkurš jaunais pacients ar aptaukošanos var būt arī 2.tipa cukura diabēta pacients.

AVOTS: Diabetologia. "A toddler with type 2 diabetes." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 September 2015. Pieejams: www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150916215548.htm

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Liekais svars – nopietns drauds bērnu veselībai

    Aptaukošanās bērnu vecumā jāuzskata par nopietnu veselības problēmu, ko daudzās pasaules valstīs novērtē līdzvērtīgi epidēmijai. Atbilstīgi Pasaules Veselības organizācijas datiem no 1963. gada aptaukošanās biežums pusaudžu vidū trīskāršojies – saslimstība palielinājusies no 5% līdz 17%. Par adipozitātes pieaugošo problēmu liecina vēl daži fakti – Eiropas Savienības valstīs 8,5% sešus gadus vecu bērnu jau ir liekais svars, ASV 4,2% bērnu – metabolais sindroms, Latvijā 10 procentiem 14–17 gadu vecu meiteņu – adipozitāte. Lasīt visu