Protonu sūkņu inhibitori, hroniska nieru slimība - vai pastāv saistība?

Doctus . | 2016. gada 13. janvāris

Protonu sūkņu inhibitori (PSI), ko izmanto vairāku kuņģa slimību gadījumā, ir saistīti ar palielinātu hroniskas nieru slimības risku, tomēr jāveic plašāki pētījumi, lai pierādītu, ka PSI rada nieru bojājumu.

PSI ir viena no biežāk izrakstītajām medikamentu grupām, lēš, ka aptuveni 25-70% gadījumu šo medikamentu lietošana nav pamatota. Vairākos pētījumos grupai pierādītas nozīmīgas blaknes, tomēr līdz šim saistība starp PSI lietošanu un hroniskas nieru slimības attīstību nav pētīta.

Džona Hopkina Universitātē ASV veikta šīs saistības izpēte. Autori izmantoja datus par 10482 pacientiem no ARIC pētījuma un par 248 751 pacientiem no Geisinger Veselības aprūpes sistēmas (Pensilvānijā, ASV).

Pacientiem no abiem pētījumiem, kuri lietoja PSI, bija lielāks ķermeņa masas indekss un tie biežāk lietoja statīnus, aspirīnu un medikamentus spiediena pazemināšanai.

ARIC grupā novēroja 56 nieru slimības gadījumus no 322 pacientiem, kuri lietoja PSI (14,2 uz 1000 persongadiem) un 1382 nieru slimības gadījumus no 10 160 pacientiem, kuri PSI nelietoja (10,7 uz 1000 persongadiem). Izskaitļots, ka relatīvais risks saslimt ar hronisku nieru slimību PSI lietotājiem ir 11,8%, bet tiem, kas PSI nelieto – 8,5%.

Geisinger pacientu grupā bija 1921 nieru slimības gadījumi no 16 900 pacientiem, kuri lietoja PSI (20,1 uz 1000 persongadiem) un 28 226 nieru slimības gadījumu no 231 851 pacientiem, kuri PSI nelieto (18,3 uz 1000 persongadiem). Šajā grupā relatīvais hroniskas nieru slimības attīstības risks PSI lietotājiem bija 15,6%, bet tiem, kas PSI nelieto – 13,9%.

Autori norāda uz nepilnību pacientu atlasē – iespējams, pacientiem, kuriem nozīmēti PSI, ir lielāks hroniskas nieru mazspējas attīstības risks, kas nav saistīts ar PSI lietošanu.

Nereti pacienti PSI lieto bez vajadzības, kad simptomi (dedzināšana, dispepsija) jau izzuduši. Šiem pacientiem PSI lietošana būtu jāpārtrauc, lai noskaidrotu, vai to nepieciešams turpināt.

Avoti: 1. Adam Jacob Schoenfeld, Deborah Grady. Adverse Effects Associated With Proton Pump Inhibitors. JAMA Internal Medicine, 2016; 1 DOI: 10.1001/jamainternmed.2015.7927

2. Benjamin Lazarus, Yuan Chen, Francis P. Wilson, Yingying Sang, Alex R. Chang, Josef Coresh, Morgan E. Grams. Proton Pump Inhibitor Use and the Risk of Chronic Kidney Disease. JAMA Internal Medicine, 2016; 238 DOI: 10.1001/jamainternmed.2015.7193

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Protonu sūkņa inhibitoru lietošana saistīta ar zemāku demences risku

  Doctus . | 2017. gada 27. jūnijs

  Visu laiku tika uzskatīts, ka protonu sūkņa inhibitoru (PSI) lietošana paaugstina demences attīstības risku, bet jaunākajā pētījumā pierādīts pretējais – demences risks ir zemāks. Lasīt visu

 • Medikamenti pret kuņģa dedzināšanu un nopietnas bakteriālas infekcijas

  Doctus . | 2017. gada 23. janvāris

  Cilvēkiem, kuri lieto protonu sūkņa inhibitorus (PSI) ir lielāka iespējamība, ka attīstīsies nopietnas gremošanas trakta infekcijas, nekā tiem cilvēkiem, kuri PSI nelieto, secināts Skotijā veiktā pētījumā. Lasīt visu

 • Protonu sūkņa inhibitori

  Protonu sūkņa inhibitori (PSI) mūsdienu pasaulē ir vieni no pirktākajiem medikamentiem to efektivitātes un drošuma dēļ. Ar skābi saistīto slimību – gastroezofageālās atviļņa slimības (GEAS), peptiskās čūlas slimības  – terapijas vadlīnijās PSI ieteikti kā pirmās kārtas preparāti, arī to izmaksas ir zemākas efektivitātes (labākas dzīšanas un remisijas uzturēšanas) dēļ. Pētījumi par citohroma P450 enzīmsistēmas lomu zāļu metabolisma procesos sākās pirms vairāk nekā 20 gadiem. Šis laika sprīdis ir par īsu, lai izzinātu lielākās daļas preparātu ietekmi uz šo sistēmu, tāpēc ar katru gadu sagaidāmi jauni atklājumi. Rakstā aplūkota PSI farmakodinamika, farmakokinētika un mijiedarbība, kā arī dažādu nozaru ekspertu viedoklis par to lietošanu. Lasīt visu