Aptaukošanās un vēnu slimības. Kādi ir sarežģījumi?

Doctus . | 2016. gada 14. oktobris

Apakšējo ekstremitāšu vēnu slimības skar līdz 50 %, un aptaukošanās līdz 25 % pieaugušo populācijas. Lielai daļai pieaugušo novēro abus stāvokļus.

Lai novērtētu aptaukošanās un vēnu slimību (varikozas vēnas, hroniska vēnu mazspēja, hroniskas vēnu čūlas un dziļo vēnu tromboze) saistību, veikta pētījumu meta-analīze par pētījumiem no PubMed un Cochrane datu bāzēm laikā no 1946.-2015. gadam.

Pieaug populācijas proporcija, kas cieš no apakšējo ekstremitāšu vēnu slimībām, tāpat pieaug aptaukošanās prevalence. Liekais svars un aptaukošanās ir būtisks riska faktors visu veidu vēnu slimību attīstībai, turklāt pacientiem ar lieko svaru un aptaukošanos vēnu slimības biežāk ir simptomātiskas. Aptaukošanās apgrūtina apakšējo ekstremitāšu vēnu slimību diagnostiku, izmeklēšanu, attēldiagnostiku un arī ārstēšanu. Ir ziņojumi, ka farmakoloģiskas, ķirurģiskas un endovenozas ārstēšanas iznākumi ir sliktāki un ir lielāks komplikāciju attīstības risks nekā pacientiem ar normālu ķermeņa masas indeksu.

Diemžēl vairākos pētījumos par ārstēšanas metodēm aptaukošanos novērtē par izslēgšanas kritēriju no pētījuma, tāpēc par vēnu slimību ārstēšanu cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos joprojām ir daudz neskaidrību.

AVOTS: Davies HO, Popplewell M, Singhal R, Smith N, Bradbury AW. Obesity and lower limb venous disease - The epidemic of phlebesity. Phlebology. 2016 May 13. pii: 0268355516649333.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Vēnu veselība. Vai iespējams ārstēt neķirurģiski?

    Vēnu traucējumi ir būtisks saslimstības un mirstības iemesls, tāpēc svarīgi atcerēties par vēnu traucējumu  efektīvākajām ārstēšanas iespējām, lai novērstu komplikāciju attīstību un pat letālus gadījumus. Rakstā apkopotas neķirurģiskas ārstēšanas iespējas — farmakoloģiska un kompresijas terapija vēnu veselības uzlabošanai. Lasīt visu

  • Vēnu traucējumi: varikozas vēnas un vēnu trombozes

    Vēnu traucējumi ir būtisks saslimstības un mirstības iemesls. Amerikas Savienotajās Valstīs varikozas vēnas ir pirmajā vietā, bet vēnu trombozes - otrajā vietā no visiem vaskulārajiem traucējumiem. Domājams, Eiropas reģionā situācija ir līdzīga. Tāpēc vērtīgi atcerēties gan par vēnu traucējumu riska faktoriem un profilakses iespējām, gan arī par efektīvākajām ārstēšanas iespējām, lai novērstu komplikāciju attīstību un pat letālus gadījumus. Šajā rakstā apkopotas jaunākās atziņas par vēnu traucējumiem un ar tiem saistītiem jautājumiem.   Komentārus par jaunākajām atziņām sniedz S. Prāve Lasīt visu