Pētījumā pierādīts, ka placebo mazina sāpes tiem, kas to lieto apzināti

Doctus . | 2016. gada 21. oktobris

Ilgstoši uzskatīts, ka placebo efekts pamatojams pacientu ticībā, ka viņi saņem farmakoloģiski aktīvus medikamentus. Šobrīd noskaidrots, ka tas ne vienmēr tā ir – pētījumā pacientiem ar muguras lejas daļas sāpēm, kuri apzināti lietoja placebo kopā ar tradicionālām ārstēšanas metodēm, bija mazāk sāpju nekā tiem, kas lietoja tikai tradicionālās ārstēšanas metodes.

Pētījums veikts Lisabonā, Portugālē. Pētījumā piedalījās 97 pacienti ar muguras lejas daļas sāpēm. Pēc detalizētas primārās pacientu izmeklēšanas, zinātnieki tiem 15 minūtes skaidroja placebo efekta būtību. Tikai pēc tam dalībniekus iedalīja 2 grupās: vienbai grupai nozīmēja ārstēšanu pēc parastās shēmas un otrai ārstēšanā pievienoja placebo (pacientiem bija zināms, ka viņi saņem placebo).

Lielākā daļa pacientu abās grupās (85-88 %) jau lietoja medikamentus sāpju mazināšanai – visbiežāk nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Pētījumā nepiedalījās pacienti, kas lietoja opioīodus. Abās pacientu grupās pacientiem bija atļauts turpināt lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, bet bija liegts veikt citas būtiskas izmaiņas dzīvesveidā, kas varētu ietekmēt viņu sāpes, piemēram, intensīvu fizisku aktivitāšu sākšana, jaunu medikamentu lietošanas sākšana.

Pacientiem placebo grupā piešķīra zāļu iepakojumus ar uzrakstiem "Placebo" un norādīja lietot 2 kapsulas 2 x dienā. Pēc 3 nedēļām pacienti placebo grupā ziņoja, ka sāpes (parastās un maksimālās) mazinājušās par 30 %. Pacientu grupā, kuri placebo nelietoja, sāpju samazināšanās novērota vien attiecīgi par 9 un 16 %.

Šis pētījums pamato, ka placebo efekts tomēr neslēpjas ticībā, ka pacients saņem aktīvu medikamentu, kā tika iepriekš uzskatīts. Lietojot zāles, arī zinot, ka tas ir placebo, cilvēks pierod pie rituāla, kas, iespējams, aktivē smadzeņu rajonus, kas modulē slimības simptomus.

AVOTS: Cláudia Carvalho, Joaquim Machado Caetano, Lidia Cunha, Paula Rebouta, Ted J. Kaptchuk, Irving Kirsch. Open-label placebo treatment in chronic low back pain. PAIN, 2016; 1.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Placebo efekts. No aizlaikiem līdz mūsdienām

  Daži placebo efektu uzskata par unikālu cilvēka psiholoģisko spēju, citi — par ilūziju. Vai ticība zāļu iedarbībai reizēm patiesi spēj paveikt lielākus brīnumus nekā pašas zāles? Pētījumi apliecina, ka ik trešajam pacientam — jā. Placebo var atraisīt neapjaustus organisma spēkus, iekšējos resursus, kas palīdz izveseļoties. Lasīt visu

 • Sāpju medicīna. Katastrofizēšana un kineziofobija

  Katastrofizēšana un kineziofobija ir maznovērtētas psiholoģiski psihoterapeitiskas problēmas pacientiem ar sāpēm. Pēc IASP* mūsdienīgiem sāpju multimodālās ārstēšanas ieskatiem, pacienti ar katastrofizēšanu un/vai kineziofobiju ir savlaicīgi identificējama riska grupa, kam potenciāli ilgstošās darbnespējas un invaliditātes dēļ jāpiedāvā psihologu vai psihoterapeitu palīdzība. Lasīt visu

 • Sāpju slimība. Sāpju veidi, pretsāpju medikamenti

  Kas ir sāpju slimība un vai tā atbilst vispārīgai slimību definīcijai? Oksfordas Universitātes medicīnisko terminu vārdnīcā teikts, ka slimība ir veselības traucējumi ar specifisku iemeslu un atpazīstamiem simptomiem. [6] Šiem kritērijiem atbilst tādas slimības kā cukura diabēts, tuberkuloze vai koronārā sirds slimība. Bet sāpes? Lasīt visu

 • Atziņas par hroniskām sāpēm

  Eiropas sāpju apvienība (Pain Alliance Europe) ziņo, ka apmēram 100 miljoni cilvēku Eiropā cieš hroniskas sāpes — tās izteikti negatīvi iespaido gan cilvēka emocionālo, gan funkcionālo un arī ekonomisko sfēru. Tās ir sāpes, kas ilgst vairāk nekā sešus mēnešus un ārstēšanai padodas grūtāk nekā akūtas sāpes, tāpēc ir grūti risināms uzdevums ikdienas ārsta praksē. Lasīt visu