Ceftriaksons - potenciāls Alcheimera slimības ārstēšanā

Doctus . | 2016. gada 22. novembris

Pētījumā atrasta iespēja daļēji atjaunot galvas smadzeņu neironu starpšūnu komunikāciju Alcheimera slimības skartajos galvas smadzeņu rajonos.

Zinātnieki izmantoja ceftriaksonu, ko izmanto bakteriālu infekciju ārstēšanā. Lietojot ceftriaksonu, pētījumā pelēm izdevās mazināt sinapšu pārrāvumu un atjaunot neironu starpšūnu komunikāciju.

Alcheimera slimības pacientiem smadzenēs veidojas amiloīda izgulsnējumi. Šie izgulsnējumi ir Alcheimera slimības bojājumu pamats, tie ierobežo starpšūnu komunikāciju un iedarbojas toksiski uz neironiem. Zinātnieki izpētījuši, ka apkārt slimības skartajām smadzeņu daļām ir augsts glutamāta līmenis (glutamāts ir signālmolekula, kas nepieciešama starpšūnu komunikācijā) un glijas hiperaktivitāte. Glutamāta-pārbagātības apstākļos izmainās komunikācija starp neironiem, tādējādi veicinot to bojāeju vēlākās slimības stadijās.

Izmantojot attēldiagnostikas metodes un apskatot glijas šūnas un glutamātu ap izgulsnējumu zonām, noskaidrots, ka šūnas pašas nespēj "atbrīvoties" no glutamāta, kas tajās akumulējas. Izmantojot ceftriaksonu, izdevās paātrināt glutamāta transportu; atjaunojot glutamāta līmeni līdz normālam, neironu aktivitāti pētījumā izdevās atjaunot.

Šis atklājums varētu būt nozīmīgs agrīnu Alcheimera simptomu ārstēšanā.

AVOTS: J. K. Hefendehl, et al. Mapping synaptic glutamate transporter dysfunction in vivo to regions surrounding Aβ plaques by iGluSnFR two-photon imaging. Nature Communications, 2016; 7: 13441.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Alcheimera slimības pārvaldība

    Eiropas Savienībā ar demenci slimo apmēram 7,3 miljoni cilvēku. Sagaidāms, ka, pieaugot paredzamajam mūža ilgumam, 20 gadu laikā šis skaits divkāršosies. Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences izraisītājs, un 70% slimnieku cieš tieši no šā demences paveida. Pašlaik šī slimība, kas cilvēkiem atņem atmiņu un spēju domāt, ir neārstējama. Ar Alcheimera slimību parasti saslimst pēc 60 gadu vecuma, un līdz ar vecumu pieaug arī risks saslimt ar šo kaiti. Pacienti, kam slimību diagnosticē agrīnā stadijā, var mainīt ikdienas ieradumus un tādējādi, iespējams, uzlabot dzīves kvalitāti. Lasīt visu

  • Alcheimera slimība

    Pēdējos gadu desmitos zinātniekiem ir izdevies atklāt salīdzinoši daudz par to, kā Alcheimera slimība ietekmē smadzenes. Teorētiski virkne atklājumu varētu sniegt kardināli jaunas ārstēšanas, diagnostiskas un profilakses metodes, tomēr pagaidām tas vēl nav noticis. Šobrīd vairāk nekā 100 klīniskajos pētījumos pasaulē tiek iesaistīti pacienti ar Alcheimera slimību, pacienti ar slimībām, kuras uzskata par saistītām ar Alcheimera slimību, un pacienti ar citas izcelsmes kognitīviem bojājumiem. Patiešām jācer uz izdošanos un ticamiem datiem, jo, kā zināms, ar Alcheimera slimību šodien sirgst 5% pasaules sešdesmitpiecgadnieku un 20% astoņdesmitgadnieku, un ir aprēķināts, ka šo slimnieku skaits pēc 40 gadiem (2050. gadā) sasniegs 100 miljonus. Vai izdosies mainīt šo prognozi? Lasīt visu