Mākslīgie saldinātāji nemazina metaboliskā sindroma incidenci

Doctus . | 2016. gada 25. novembris

Atklāts, ka mākslīgais saldinātājs aspartāms metabolizējas par fenilalanīnu un inhibē zarnu enzīmu, tāpēc neveicina svara un metaboliskā sindroma incidences samazināšanos. Pierādīts, ka notiek pretējais – lietojot aspartāmu, pieaug aptaukošanās un metaboliskā sindroma biežums.

Cukura aizvietotāji, tādi kā aspartāms, ir radīti, lai veicinātu svara samazināšanos un mazinātu metaboliskā sindroma incidence, tomēr vairākos klīniskos un epidemioloģiskos pētījumos pierādīts, ka tas tomēr tā nenotiek un, iespējams, mākslīgie saldinātāji situāciju vēl vairāk pasliktina.

Atklāts, ka aspartāms bloķē zarnu sārmaino fosfatāzi (ZSF), kam, kā iepriekš uzskatīts, piemīt aptaukošanās profilakses, diabēta un metaboliskā sindroma profilaktiskas īpašības. Iespējams, ka aspartāms nav efektīvs mērķu sasniegšanā, jo bloķē ZSF labvēlīgos efektus.

2013. gadā pētījumā konstatēts, ka ZSF substitūcija pelēm, kuras saņēma diētu ar augstu tauku saturu, aizkavēja metaboliskā sindroma attīstību, kā arī mazināja simptomus pelēm, kurām metaboliskais sindroms jau bija attīstījies.

Zināms, ka fenilalanīns inhibē ZSF darbību. Tāpēc būtisks ir fakts, ka fenilalanīns tiek sintezēns, kad ar pārtiku uzņem aspartāmu. Tas veicināja turpināt pētījumus un meklēt skaidrojumu tam, vai fenilalanīna inhibējošās īpašības varētu izskaidrot to, kāpēc aspartāma lietošana nemazina svaru.

Vairāku eksperimentu sērijā zinātnieki konstatēja, ka ZSF aktivitāte mazinājās, kad to pievienoja aspartāmu saturošam dzēriena šķīdumam, bet nemainījās, kad to pievienoja cukuru saturošam dzērienam.

ZSF primāri tiek sintezēta tievajās zarnās. Zinātnieki injicēja aspartāma šķīdumu tievo zarnu segmentos un novēroja būtisku enzīma aktivitātes samazināšanos. Turpretī injicējot vienkāršu fizioloģisko šķīdumu, ZSF aktivitāte bija nemainīga.

Aspartāma grupā pelēm pētījuma beigās bija augstāks cukura līmenis asinīs, kas liecina par glikozes intoleranci. Novērots, ka aspartāma grupā pelēm bija augstāks iekaisuma proteīna TNF-alfa līmenis, tas savukārt norāda uz iekaisumu, kas saistīts ar metabolisko sindromu.

AVOTS: Sarah Shireen Gul, et al. Inhibition of the gut enzyme intestinal alkaline phosphatase may explain how aspartame promotes glucose intolerance and obesity in mice. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Uzskati, pētījumi un pretrunas par aspartāmu

  Aspartāms jeb pārtikas piedeva E951 ir mākslīgais saldinātājs, ko lieto kā cukura aizvietotāju dažādos pārtikas produktos un dzērienos. Aspartāmu atzīst kā drošu pārtikas piedevu [3] vairāk nekā deviņdesmit valstīs. [1; 2] ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (U.S. Food and Drug Administration — FDA) aspartāmu raksturo kā vienu no visrūpīgāk pārbaudītajām un pētītajām pārvaldes apstiprinātajām pārtikas piedevām. Lasīt visu

 • Osteoporoze, kas piezogas nemanot. Vai tā ir novēršama?

  Cilvēka skeletam ir vairākas funkcijas: atbalsts, iekšējo orgānu aizsardzība, kustības, hematopoēzes jeb asinsrades norises vieta, kalcija depozīts, tas ir arī ievērojams endokrīns dziedzeris. [1] Maksimālo kaulu masu un stiprumu cilvēks iegūst 15—30 gadu vecumā, tāpēc svarīga šajā periodā ir fiziskā aktivitāte un adekvāta kalcija un D vitamīna uzņemšana uzturā. Lasīt visu

 • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

  Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

 • MODY tipa diabēts

  Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu