Mākslīgie saldinātāji nemazina metaboliskā sindroma incidenci

Doctus . | 2016. gada 25. novembris

Atklāts, ka mākslīgais saldinātājs aspartāms metabolizējas par fenilalanīnu un inhibē zarnu enzīmu, tāpēc neveicina svara un metaboliskā sindroma incidences samazināšanos. Pierādīts, ka notiek pretējais – lietojot aspartāmu, pieaug aptaukošanās un metaboliskā sindroma biežums.

Cukura aizvietotāji, tādi kā aspartāms, ir radīti, lai veicinātu svara samazināšanos un mazinātu metaboliskā sindroma incidence, tomēr vairākos klīniskos un epidemioloģiskos pētījumos pierādīts, ka tas tomēr tā nenotiek un, iespējams, mākslīgie saldinātāji situāciju vēl vairāk pasliktina.

Atklāts, ka aspartāms bloķē zarnu sārmaino fosfatāzi (ZSF), kam, kā iepriekš uzskatīts, piemīt aptaukošanās profilakses, diabēta un metaboliskā sindroma profilaktiskas īpašības. Iespējams, ka aspartāms nav efektīvs mērķu sasniegšanā, jo bloķē ZSF labvēlīgos efektus.

2013. gadā pētījumā konstatēts, ka ZSF substitūcija pelēm, kuras saņēma diētu ar augstu tauku saturu, aizkavēja metaboliskā sindroma attīstību, kā arī mazināja simptomus pelēm, kurām metaboliskais sindroms jau bija attīstījies.

Zināms, ka fenilalanīns inhibē ZSF darbību. Tāpēc būtisks ir fakts, ka fenilalanīns tiek sintezēns, kad ar pārtiku uzņem aspartāmu. Tas veicināja turpināt pētījumus un meklēt skaidrojumu tam, vai fenilalanīna inhibējošās īpašības varētu izskaidrot to, kāpēc aspartāma lietošana nemazina svaru.

Vairāku eksperimentu sērijā zinātnieki konstatēja, ka ZSF aktivitāte mazinājās, kad to pievienoja aspartāmu saturošam dzēriena šķīdumam, bet nemainījās, kad to pievienoja cukuru saturošam dzērienam.

ZSF primāri tiek sintezēta tievajās zarnās. Zinātnieki injicēja aspartāma šķīdumu tievo zarnu segmentos un novēroja būtisku enzīma aktivitātes samazināšanos. Turpretī injicējot vienkāršu fizioloģisko šķīdumu, ZSF aktivitāte bija nemainīga.

Aspartāma grupā pelēm pētījuma beigās bija augstāks cukura līmenis asinīs, kas liecina par glikozes intoleranci. Novērots, ka aspartāma grupā pelēm bija augstāks iekaisuma proteīna TNF-alfa līmenis, tas savukārt norāda uz iekaisumu, kas saistīts ar metabolisko sindromu.

AVOTS: Sarah Shireen Gul, et al. Inhibition of the gut enzyme intestinal alkaline phosphatase may explain how aspartame promotes glucose intolerance and obesity in mice. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Uzskati, pētījumi un pretrunas par aspartāmu

  Aspartāms jeb pārtikas piedeva E951 ir mākslīgais saldinātājs, ko lieto kā cukura aizvietotāju dažādos pārtikas produktos un dzērienos. Aspartāmu atzīst kā drošu pārtikas piedevu [3] vairāk nekā deviņdesmit valstīs. [1; 2] ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (U.S. Food and Drug Administration — FDA) aspartāmu raksturo kā vienu no visrūpīgāk pārbaudītajām un pētītajām pārvaldes apstiprinātajām pārtikas piedevām. Lasīt visu

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu