Pētījums: aptaukošanās jaunībā samazina kaulu masu

Doctus . | 2016. gada 24. novembris

Liekais svars un aptaukošanās jaunībā saistīta ar vairākiem riskiem, piemēram, kardiovaskulāro slimību un cukura diabēta risku. Ir izpētīts, ka pusaudžiem ar lieko svaru notiek arī neatgriezeniskas izmaiņas kaulu struktūrā.

Tieši jaunībā kaulu masa sasniedz savu maksimumu, tāpēc tās zudums šajā laikā ir nopietna problēma. Pētot citas slimības, kas jaunībā izraisa kaulu masas zudumu (piemēram, anorexia nervosa), noskaidrots, ka paaugstināts lūzumu risks saglabājas arī pieaugušo vecumā, pat normalizējot ķermeņa svaru.

Lai arī liekajam svaram iepriekš piedēvētas pozitīvas īpašības, nesen veiktos pētījumos konstatēts, ka jauniešiem ar lieko svaru biežāk notiek apakšdelma kaulu lūzumi, kas raisīja jautājumus par to, kāpēc tā notiek.

Lai to noskaidrotu, veikts pētījums, kurā piedalījās 23 jaunieši ar aptaukošanos. Vidējais jauniešu vecums bija 17 gadi un vidējais ķermeņa masas indekss (ĶMI) – 44 kg/m2. Zinātnieki veica kaulu datortomogrāfiju un osteodensitometriju, lai novērtētu pētījuma dalībnieku viscerālo tauku daudzumu, muskuļu masu un kaulu struktūru.

Ir vairāki mehānismi, kā viscerālie tauki negatīvi ietekmē kaulus. Viscerālie tauki sekretē vielas, kas veicina hronisku iekaisumu, savukārt hronisks iekaisums stimulē osteoklastu veidošanos. Vienlaikus notiek izmaiņas arī D vitamīna metabolismā, jo tā kā tas ir taukos šķīstošs vitamīns, tas tiek "iesprostots" tauku šūnās un nepiedalās metabolisma procesos.

Pētījumā noskaidrots, ka jauniešiem ar aptaukošanos ir arī pazemināts augšanas hormona līmenis, kam ir nozīme kaulu veselībā.

Pētījumā iegūti rezultāti, ka ĶMI ir saistīts ar kortikālā kaula biezumu un, ka viscerālā aptaukošanās ir saistīta ar kortikālā kaula poraināku struktūru.

Šie rezultāti norāda, ka liels viscerālo tauku daudzums (kombinācijā ar samazinātu muskuļmasu) stimulē kaulu masas samazināšanos un rada izmaiņas kaulu struktūrā.

AVOTS: Radiological Society of North America. "Obesity in adolescence may cause permanent bone loss." ScienceDaily. ScienceDaily, 21 November 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aptaukošanās veicina mazkustīgumu, pavājinot motorās spējas

  Doctus . | 2015. gada 19. maijs

  Cilvēkiem ar aptaukošanos ir vājas motorās spējas, tāpēc smalkas kustības tiem ir sarežģītāk veikt, ziņots Eiropas Endokrinoloģijas kongresā. Aptaukošanās cēlonis varētu būt nevis mazkustīgums, bet gan pavājinātas motorās spējas, kas saistītas ar aptaukošanos. Lasīt visu

 • Osteoporoze – no skrīninga līdz ārstēšanai. Literatūras apskats

  Pasaulē osteoporoze ir visbiežāk izplatītā metabolā kaulu slimība, ir aprēķināts, ka tā skar vairāk nekā 200 miljonus cilvēku visā pasaulē. 75 miljoniem cilvēku Eiropā, ASV un Japānā ir osteoporoze. Aptuveni vienai no divām sievietēm un vienam no pieciem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma dzīves laikā iespējams ar osteoporozi saistīts lūzums. Prognozē, ka 2050. gadā gūžas lūzumu biežums pasaulē pieaugs par 240% sievietēm un par 310% vīriešiem. Tāpēc būtiski atgādināt par tādu ar osteoporozi cieši saistītu procesu kā sijājošā atlase (ko mēdz saukt par skrīningu – pēc angļu screening) un, protams, arī ārstēšanu ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem. Lasīt visu

 • Aptaukošanās farmakoloģiskā terapija

  Aptaukošanās ir saistīta ar vielmaiņas un kardiovaskulārajām saslimšanām, kas būtiski paaugstina insulta, koronārās sirds slimības un miokarda infarkta risku.Ogļhidrātiem bagātas maltītes kombinācijā ar mazkustīgu dzīvesveidu ir veicinājušas aptaukošanās epidēmijas izplatību un ar to saistītu mirstības un saslimstības pieaugumu. Šajā rakstā apkopota informācija par aptaukošanās farmakoloģiskās ārstēšanas iespējām un nākotnes perspektīvām. Lasīt visu