Pētījums: dažādu fibroblastu nozīme reimatoīdā artrīta attīstībā

Doctus . | 2016. gada 29. novembris

Pētījumā konstatēts, ka reimatoīdā artrīta (RA) attīstībā nozīme ir dažādiem fibroblastu veidiem. Sinoviālie fibroblasti ir šūnas, kas veido saistaudus (sinoviju) ap cilvēku locītavām. RA gadījumā sinoviālie fibroblasti rada bojājumu, "uzbrūkot" skrimšļaudiem un kaulam locītavas rajonā.

Birmingemas Iekaisuma un Novecošanās Institūtā zinātnieki diferencējuši 2 sinoviālo fibroblastu veidus sinoviālajā membrānā. Šie fibroblasti atšķirīgu virsmas marķieru – PDPN un CD248 – klātbūtnē koncentrējās dažādos sinovija slāņos, un tikai viens (PDNP tips) rada skrimšļa bojājumu RA pacientiem.

Pētījuma laikā sinoviālās fibroblastu šūnas audzēja in vitro mākslīgā sinovijā, tad tos "aktivēja", izmantojot citokīnus. Pēcāk mākslīgo sinoviju kopā ar cilvēka skriemeli ievietoja pelē, kuras imūnā sistēma bija nomākta, lai novērotu kā sinoviālie fibroblasti attīstījās in vivo.

Pēc implantācijas novērots, ka skrimslim tuvākā mākslīgā sinovija daļa saturēja invazīvā PDPN tipa fibroblastus, bet tālāk no skrimšļa neinvazīvo CD288 tipu. Pētījumā apstiprinājās arī hipotēze, ka aktivēti sinoviālie fibroblasti spēj migrēt pa asinsvadiem, tādējādi skarot arī skrimšļus citās lokalizācijās. Zinātnieki novēroja arī, ka PDPN tipa fibroblasti migrēja daudz ātrāk nekā CD248 tipa fibroblasti.

Šobrīd RA ārstē, kombinējot imūnnomācošus medikamentus, kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti. Šī pētījuma rezultāti pierāda, ka tādu medikamentu izstrāde, kas būtu mērķēti uz tieši sinoviālajiem fibroblastiem, radītu potenciāli efektīvāku un pacientiem vieglāk panesamu ārstēšanu.

AVOTS: Adam P. Croft, et al. Rheumatoid synovial fibroblasts differentiate into distinct subsets in the presence of cytokines and cartilage. Arthritis Research & Therapy, 2016; 18 (1).

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Reimatoīdā artrīta pacientiem augstāks ātriju mirgošanas un insulta risks

    Doctus . | 2012. gada 9. marts

    Pētījumos ir pierādīts, ka reimatoīdais artrīts ir saistīts ar kardiovaskulārām blakussaslimšanām, lielākoties pētījumos ir pierādīta saistība ar miokarda infarktu un kardiovaskulāro mirstību.  Šī pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai pacientiem ar reimatoīdo artrītu ir paaugstināts ātriju mirgošanas un insulta risks.  Lasīt visu

  • Reimatisku slimību maskas

    Dr. Vladimirs Lavrentjevs: “Ja slimības gaita nav klasiska, mēs parasti domājam, vai dziļumā nav kāda cita slimība. Dažreiz, izmeklējot un ārstējot pacientu ar it kā pilnīgi skaidru diagnozi, parādās arī tādi simptomi, kas nav raksturīgi pamatslimībai. Šoreiz piedāvājam trīs klīnisko gadījumu piemērus un problēmas, ar ko bija jāsastopas.” Lasīt visu