Pētījums: smēķēšana rada iekaisumu organismā, aktivējot neitrofilos leikocītus

Doctus . | 2016. gada 1. novembris

Nav noslēpums, ka tabaka ir kaitīga veselībai, taču līdz šim nebija skaidrs, kā tieši tabakas lietošana rada iekaisumu cilvēka organismā. Tas beidzot noskaidrots ASV un Zviedrijas zinātnieku veiktā pētījumā.

Zinātnieki ASV un Zviedrijā atklājuši, ka nikotīns aktivē neitrofilos leikocītus, kas savukārt atbrīvo iekaisumu veicinošas molekulas.

Šāds secinājums iegūts, veicot pētījumu ar cilvēku un peļu neitrofiliem leikocītiem. Leikocītus stimulēja, tiem pievienojot nikotīnu; pēc tam mērīja iekaisuma molekulu līmeni. Izmantojot nelielus molekulu inhibitorus un neitrofilus no ģenētiski modificētām peļu šūnu līnijām, zinātnieki identificēja būtiskus receptorus un signālus, kas iesaistīti ar nikotīnu saistītā neitrofilu aktivācijas procesā.

Smēķēšanas loma ļaundabīgu onkoloģisku slimību patoģenēzē zināma jau vairākus gadu desmitus, taču smēķēšanas saistība ar imūnās sistēmas pārmaiņām ir mazāk skaidra. Šis pētījums ir būtisks, jo izskaidro, ka nikotīns ietekmē organismu ne tikai smēķējot, bet arī nonākot organismā dažādos citos veidos.

AVOTS: A. Hosseinzadeh, P. R. Thompson, B. H. Segal, C. F. Urban. Nicotine induces neutrophil extracellular traps. Journal of Leukocyte Biology, 2016; 100 (5): 1105.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu