Asinsspiedienu pazeminoši medikamenti bloķē vēža izplatību

Doctus . | 2016. gada 20. decembris

Pētnieki no Turku universitātes ir atklājuši jaunu veidu kā bloķēt vēža šūnu izplatību. Kalcija kanālu blokatori, ko izmanto asinsspiediena pazemināšanai, bloķē krūts un aizkuņģa dziedzera vēža šūnu izplatību.

Turku universitātē atklāts, ka kalcija kanāla blokatori var efektīvi apstādināt vēža šūnu izplatīšanos in vitro. Kalcija kanāla blokatorus izmanto, lai ārstētu hipertensiju, bet līdz šim nebija zināma to spēja kavēt vēža šūnu metastazēšanos.

Vēzis nonāvē miljoniem cilvēku, jo tas spēj izplatīties pa visu organismu un veidot metastāzes. Lielākais izaicinājums vēža ārstēšanā šobrīd ir atrast medikamentus, kas apstādinātu vēža šūnu tālāku izplatīšanos. Jaunu medikamentu izstrāde ir ļoti garš un dārgs process un daudzi daudzsološi medikamenti nav izturējuši klīniskos pētījumos, jo tie ir toksiski un tiem ir daudz blakusparādības. Šobrīd vairāk tiek strādāts pie jau esošu medikamentu pārbaudes un to spējas ietekmēt vēža attīstības gaitu.

Pētniekiem bija liels pārsteigums, kad izdevās atklāt, ka asinsspiedienu pazeminoši medikamenti var būt noderīgi arī krūts vēža un aizkuņģa dziedzera vēža ārstēšanā. Līdz šim nebija zināms, ka kalcija kanāla blokatorus var izmantot vēža ārstēšanā. 

Vairākus gadus Turku universitātes zinātnieki centās noskaidrot, kā vēža šūnas izplatās organismā. Pētnieku komanda atklāja, ka vēža šūnas izdala proteīnu Miosīns – 10, kas nodrošina vēža šūnu kustīgumu.

Pētnieki atklāja, ka kalcija kanāla blokatori specifiski iedarbojas uz šo proteīnu, efektīvi bloķējot vēža šūnu kustīgumu. Šis atklājums varētu būt ļoti būtisks, lai efektīvi cīnītos pret vēža metastazēšanos. Tomēr šobrīd vēl ir priekšā ļoti liels darbs, lai noskaidrotu, vai šie medikamenti ir efektīvi pret vēža progresēšanu.

AVOTS: Guillaume Jacquemet, Habib Baghirov, Maria Georgiadou, Harri Sihto, Emilia Peuhu, Pierre Cettour-Janet, Tao He, Merja Perälä, Pauliina Kronqvist, Heikki Joensuu, Johanna Ivaska. L-type calcium channels regulate filopodia stability and cancer cell invasion downstream of integrin signalling. Nature Communications, 2016; 7: 13297 

Uz augšu ↑
  • Sirds mazspēja. Kliedējam mītus un maldus

    Sirds mazspēja (SM) ir arvien straujāk pieaugoša visas sabiedrības veselības problēma, ar ko ikdienā saskaras praktiski visu specialitāšu ārsti. Pētījumos pierādīts, ka 40 gadu vecumā risks tās attīstībai ir vienam no pieciem. Raksta mērķis nav aptvert visu, kas saistīts ar SM, bet nedaudz kliedēt mītus un maldus, kas uzklausīti, ārstējot pacientus ar SM. Lasīt visu

  • Ģimenes hiperholesterinēmija. Biežāka un nozīmīgāka par ikdienā uzskatīto

    Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir biežākā autosomāli dominantā ģenētiskā slimība ar agrīnu letālu iznākumu pieauguša cilvēka vecumā. To raksturo augsts kopējā holesterīna (KH) un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH) līmenis asinīs. Laikus neatpazīta un neārstēta ĢH veicina agrīnu aterosklerozes attīstību (prevalējoši koronārajās artērijās) un ievērojami palielina kardiovaskulāro notikumu risku. Lasīt visu

  • Miokarda infarkts grūtniecības laikā. Kāds ir iemesls?

    Akūts miokarda infarkts (AMI) grūtniecības laikā per se ir akūts stāvoklis, kad jāveic neatliekami dzīvību glābjoši pasākumi, īpaši tāpēc, ka tiek apdraudēta gan mātes, gan bērna dzīvība. Vispārējā populācijā koronāro artēriju slimības sastopamība reproduktīvā vecuma sievietēm ir maza, tomēr grūtniecības laikā AMI attīstības risks palielinās 3—4 reizes. Lasīt visu