Asinsspiedienu pazeminoši medikamenti bloķē vēža izplatību

Doctus . | 2016. gada 20. decembris

Pētnieki no Turku universitātes ir atklājuši jaunu veidu kā bloķēt vēža šūnu izplatību. Kalcija kanālu blokatori, ko izmanto asinsspiediena pazemināšanai, bloķē krūts un aizkuņģa dziedzera vēža šūnu izplatību.

Turku universitātē atklāts, ka kalcija kanāla blokatori var efektīvi apstādināt vēža šūnu izplatīšanos in vitro. Kalcija kanāla blokatorus izmanto, lai ārstētu hipertensiju, bet līdz šim nebija zināma to spēja kavēt vēža šūnu metastazēšanos.

Vēzis nonāvē miljoniem cilvēku, jo tas spēj izplatīties pa visu organismu un veidot metastāzes. Lielākais izaicinājums vēža ārstēšanā šobrīd ir atrast medikamentus, kas apstādinātu vēža šūnu tālāku izplatīšanos. Jaunu medikamentu izstrāde ir ļoti garš un dārgs process un daudzi daudzsološi medikamenti nav izturējuši klīniskos pētījumos, jo tie ir toksiski un tiem ir daudz blakusparādības. Šobrīd vairāk tiek strādāts pie jau esošu medikamentu pārbaudes un to spējas ietekmēt vēža attīstības gaitu.

Pētniekiem bija liels pārsteigums, kad izdevās atklāt, ka asinsspiedienu pazeminoši medikamenti var būt noderīgi arī krūts vēža un aizkuņģa dziedzera vēža ārstēšanā. Līdz šim nebija zināms, ka kalcija kanāla blokatorus var izmantot vēža ārstēšanā. 

Vairākus gadus Turku universitātes zinātnieki centās noskaidrot, kā vēža šūnas izplatās organismā. Pētnieku komanda atklāja, ka vēža šūnas izdala proteīnu Miosīns – 10, kas nodrošina vēža šūnu kustīgumu.

Pētnieki atklāja, ka kalcija kanāla blokatori specifiski iedarbojas uz šo proteīnu, efektīvi bloķējot vēža šūnu kustīgumu. Šis atklājums varētu būt ļoti būtisks, lai efektīvi cīnītos pret vēža metastazēšanos. Tomēr šobrīd vēl ir priekšā ļoti liels darbs, lai noskaidrotu, vai šie medikamenti ir efektīvi pret vēža progresēšanu.

AVOTS: Guillaume Jacquemet, Habib Baghirov, Maria Georgiadou, Harri Sihto, Emilia Peuhu, Pierre Cettour-Janet, Tao He, Merja Perälä, Pauliina Kronqvist, Heikki Joensuu, Johanna Ivaska. L-type calcium channels regulate filopodia stability and cancer cell invasion downstream of integrin signalling. Nature Communications, 2016; 7: 13297 

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu