Atklāti četri specifiski gēni pacientiem ar aneirismu

Doctus . | 2016. gada 7. decembris

Agrīna aneirisma atklāšana ir atslēga šai slimībai, kuras neārstēšana ir bumba ar laika degli. Tūkstošiem dzīvību varētu izglābt katru gadu, ja būtu zināmi šīs slimības cēloņi.   

10 gadus ilgā projektā tika analizēta informācija par 10 000 cilvēku visā pasaulē un atklāja, ka cilvēkiem, kuri slimo ar abdominālo aortas aneirismu (AAA) bieži ir sastopami četri konkrēti gēni. Ir cerība, ka šie atklājumi palīdzēs ārstiem labāk izprast šo slimību, kas var izraisīt fatālu iekšēju asiņošanu, ja netiek ārstēta. 

Pētījumā tika iesaistīti pacienti no Jaunzēlandes, Dienvidāfrikas, Polijas, Beļģijas, Nīderlandes, Islandes, Austrālijas, Dānijas, Itālijas, Sauda arābijas, Igaunijas, Vācijas, Zviedrijas un ASV. Viena no pētījuma daļām bija salīdzināt gēnus cilvēkiem ar AAA un bez tās. Tālāk tiks analizēts, vai šie četri visbiežāk sastopamie gēni ietekmē ātrumu kādā AAA attīstās. Lai turpinātu darbu, pētnieki lūgs vīriešiem, kuriem sijājošā atlasē ir atklāta AAA, izmantot asins paraugus tālākām analīzēm.

Anglijā vīrieši virs 65 gadiem tiek aicināti uz bezmaksas aneirisma sijājošo atlasi. Šobrīd vienīgā pieejamā terapija aortas aneirisma ārstēšanai ir operācija, kas ir plaša un var būt riskanta. Ir nepieciešams atklāt jaunus veidus kā ārstēt aneirismu, bet, lai to izdarītu, ir jāzina vairāk par to, kā un kāpēc AAA attīstās. 

Atklājums, ka četri specifiski gēni ir saistīti ar šo aneirisma veidu, palīdzēs izprast to lomu slimības attīstībā un iespējams būs noderīgi jaunas ārstēšanas tehnikas attīstīšanā. 

 

AVOTS: Matthew J Bown et al. Meta-Analysis of Genome-Wide Association Studies for Abdominal Aortic Aneurysm Identifies Four New Disease-Specific Risk Loci. Circulation Research, 2016.

 

Uz augšu ↑