Dzelzs daudzums organismā un 2.tipa cukura diabēts

Doctus . | 2016. gada 6. decembris

Pat nedaudz paaugstināts dzelzs līmenis asinīs ir saistīts ar paaugstinātu 2.tipa cukura diabēta attīstības risku, secināts Somijā veiktā pētījumā. 

Līdz šim bija zināms, ka paaugstināta dzelzs uzkrāšanās asinīs ir saistīta ar paaugstinātu 2.tipa cukura diabēta risku pacientiem ar iedzimtu hemohromatozi, bet šī pētījuma rezultāti pierāda, ka pārmērīgs dzelzs daudzums paaugstina 2.tipa cukura diabēta risku arī vispārējā populācija. 

Tika novērotas dzimumu atšķirības 2.tipa cukura diabēta attīstības riskā un tā izplatībā.  Vīriešiem ir par 61% augstāka izplatība un par 46% augstāks 2.tipa cukura diabēta attīstības risks, salīdzinot ar sievietēm. Salīdzināmās vecuma grupās, atklāja, ka vīriešiem dzelzs akumulējas vairāk nekā sievietēm un dzelzs izskaidrot attiecīgi 2/5 un 1/4 dzimumu atšķirības 2.tipa cukura diabēta izplatībā un saslimstībā.

Īpaši paaugstināts 2.tipa cukura diabēta risks tika novērots, ja seruma ferritīna (sF) koncentrācija vīriešiem bija augstāka par 185 µg/l. Tomēr, ja tika novērots dzelzs deficīts, tas nepasargāja no 2.tipa cukura diabēta attīstības. Tika novērota U veida saistība starp dzelzs uzkrājumu un 2.tipa cukura diabēta attīstību, viszemākais risks ir, ja dzelzs ir mērenā līmenī (30 - 200 µg/l). Saistība starp dzelzs līmeni un izmainītu glikozes metabolismu bija ciešāka starp pacientiem ar pre diabētu. 

Izmainīts glikozes metabolisms un 2.tipa cukura diabēts ir pieaugoša problēma visā pasaulē, tiek prognozēts, ka cukura diabēta izplatība 2040.gadā sasniegs 642 miljonus. Liels izaicinājums ir samazinātā dzīves kvalitāte un paaugstinātā mirstība 2.tipa cukura diabēta dēļ. 

Pētnieki rezumē, ka vidēji paaugstināts dzelzs līmenis ir nozīmīgs glikozes metabolismu ietekmējošs riska faktors, kas paaugstina saslimstību un izplatību ar 2.tipa cukura diabēta . 

 

AVOTS: A. Aregbesola, S. Voutilainen, J. K. Virtanen, J. Mursu, T.-P. Tuomainen. Gender difference in type 2 diabetes and the role of body iron stores. Annals of Clinical Biochemistry: An international journal of biochemistry and laboratory medicine, 2016.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Cukura diabēts, kardiovaskulārais risks un hipoglikēmija

    Cukura diabēts (CD) un īpaši 2. tipa CD neapšaubāmi ir viens no svarīgākajiem 21. gadsimta veselības aprūpes uzdevumiem. IDF novērtējums liecina, ka pašreiz 8,6% Eiropas iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 79 gadiem slimo ar cukura diabētu, t.i., 55,4 miljoni. Jārēķinās ar vēl lielāku diabēta sastopamības pieaugumu, 85-95% gadījumu tas būs 2. tipa CD. To, ka pieaug saslimstība ar 2. tipa CD, nosaka novecošanās, izmaiņas ieradumos, īpaši uzturā, kustību apjoma mazināšanās. Lasīt visu

  • Pārskats par dzelzs vielu maiņu pacientiem ar hemohromatozi

    Terminu “dzelzs pārslodze” (angļu val. overload) lieto gadījumos, kad dzelzs rezerves organismā palielinās ar vai bez orgānu disfunkcijas. [1] Terminu “hemohromatoze” (HH) attiecina uz grupu ģenētiski noteiktu slimību, kas predisponē dzelzs pārslodzei, potenciāli radot aknu fibrozi un orgānu disfunkciju. Rakstā izmantota klasifikācija pēc pēdējo gadu publikācijām, tāda ir arī European Association for the Study of the Liver vadlīnijās. Lasīt visu