Smēķēšana grūtniecības laikā un nieru problēmas bērnam

Doctus . | 2016. gada 27. decembris

Japānā veiktā pētījumā atklāja, ka bērniem, kuriem mātes ir smēķējušas grūtniecības laikā, var būt nieru bojājumu pazīmes. Pētījuma rezultāti tiks publicēti žurnālā Clinical Journal of the American Society of Nephrology .

Smēķēšana ir labi zināms riska faktors nieru mazspējas attīstībai pieaugušajiem. Japānā veiktā pētījumā zinātnieki izvirzīja hipotēzi, ka smēķēšana grūtniecības laikā ietekmē bērna nieru veselību. Pētnieki veica retrospektīvu populācijas pētījumu, izmantojot veselības pārbaužu datu bāzi par grūtniecības norisi un bērnu veselību līdz 3 gadu vecumam.  Pētnieki datu bāzē meklēja atzīmi par proteinūriju – paaugstinātu olbaltumvielu daudzumu urīnā –  44 595 bērnu urīnanalīzēs.

Pētāmajā populācijā 4,4 % sieviešu smēķēja pirms grūtniecības un 16,7 % turpināja smēķēt arī grūtniecības laikā. 1,7 % bērnu proteinūriju konstatēja līdz 3 gadu vecumam, ja mamma smēķēja grūtniecības laikā, 1,6 % bērnu, kuriem mamma smēķēja līdz grūtniecībai un 1,3 % bērnu, kuriem mammas nesmēķēja. 

Smēķēšana grūtniecības laikā ir saistīta ar 1,24 reizes lielāku risku bērniem, ka attīstīsies proteinūrija, salīdzinot ar tiem bērniem, kuriem mammas nesmēķē.

Smēķēšana grūtniecības laikā ir saistīta ar priekšlaicīgām dzemdībām, mazu dzimšanas svaru un nenonatālu asfiksiju. Šī pētījuma rezultāti pievieno vēl vienu papildus blakus parādību – nieru funkciju traucējumi. Kontrolēt proteinūriju bērniem ir svarīgi, jo tā var attīstīties par hronisku nieru slimību pieaugušā vecumā.

AVOTS: M. Shinzawa, S. Tanaka, H. Tokumasu, D. Takada, T. Tsukamoto, M. Yanagita, K. Kawakami. Maternal Smoking during Pregnancy, Household Smoking after the Childs Birth, and Childhood Proteinuria at Age 3 Years. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu