← Atpakaļ

Enantiomēri. Tas pats, bet atšķirīgs?

Pieaugot un paplašinoties zāļu tirgum, veselības aprūpes speciālistu uzmanības lokā bieži nonāk jauni zāļu nosaukumi un jaunas aktīvās vielas. Gadās arī tā, ka jaunam medikamentam atšķiras tikai neliela nosaukuma daļa vai tikai atsevišķi burti.


Tas liek aizdomāties, vai tiešām tas ir jauns medikaments vai “no jauna pārtaisīts” vecs medikaments, vai tikai kārtējais farmācijas kompāniju reklāmas triks. Runa ir par enantiomēriem jeb spoguļizomēriem.

Definīcijas

Enantiomēri

Enantiomērs (no grieķu valodas enantios — pretējais un meros — daļa) ir viens no diviem stereoizomēriem, kas viens otram ir kā spoguļattēls; strukturāli tās ir tādas pašas molekulas, bet nav identiskas, jo atšķiras to telpiskais izkārtojums. Divus enantiomērus var iztēloties kā divas rokas, kas novietotas viena pret otru. Molekula var veidot enantiomērus, ja vien tai ir hirāls (grieķu kheir — roka) centrs —…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti