← Atpakaļ

Gripa un tās komplikācijas

Gripai līdzīgas slimības aprakstītas jau pirms mūsu ēras, bet vismaz 400 gadus tiek reģistrētas epidēmijas, kam raksturīga febrila temperatūra un elpošanas sistēmas bojājums. [25; 26] Gripa skar visu vecumu cilvēkus, lai gan vislielākais risks saslimt un ciest no slimības izraisītām komplikācijām ir maziem bērniem un cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma.


Gripas jautājums aktualizējas katru gadu, sākoties gripas sezonai, kas Eiropas kontinentā tipiski ilgst no septembra beigām līdz aprīļa beigām. Gripas vīrusam mainoties, ik pēc 1—3 gadiem tas izraisa epidēmijas, bet reizi 10—20 gados — pandēmijas.

Kopš 1918. gada H1N1 gripas vīrusa izraisītās pandēmijas (“spāņu gripas”) novēro gripas vīrusu gēnu pārkārtošanos un izmaiņas gan starp dažādiem gripas vīrusu apakštipiem, gan starp cilvēka un putnu gripas vīrusiem, kā arī starp dzīvnieku gripas vīrusiem [1]. Tā kā pret šādiem izmainītiem vīrusiem populācijā nav izveidojusies imunitāte, tie atkal spēj izraisīt plašas pandēmijas, kam…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti