Pētījums: astma vs. fertilitāte. Kurš kuru?

Doctus . | 2016. gada 16. februāris

Klīniskā novērojumu pētījumā pierādīts, ka astma saistīta ar ilgāku laiku līdz iestājas grūtniecība un mazākiem dzimstības rādītājiem.

Pētījumā piedalījās 245 sievietes ar fertilitātes traucējumiem vecumā no 23 līdz 45 gadiem. Visām sievietēm veikta astmas un alerģiju diagnostika. 96 sievietēm šajā pētījumā bija vai nu jau pirms tam noteikta astmas diagnoze vai tā noteikta, veicot izmeklējumus pētījuma laikā. Pētnieki novēroja sievietes neauglības ārstēšanas laikā vismaz 12 mēnešus, līdz tām izdevās palikt stāvoklī.

Analizējot iegūtos datus, izskaitļots, ka vidējais laiks līdz iestājas grūtniecība bija 32,2 mēneši sievietēm, kurām nav astma un 55,6 mēneši sievietēm, kurām ir astma. Sievietēm ar astmu bija arī mazāk veiksmīgu grūtniecību – tikai 39,6% gadījumu iestājās veiksmīga grūtniecība (veselām sievietēm grūtniecība pēc mākslīgās apaugļošanas iestājās 60,4% gadījumu). Šīs atšķirības vēl izteiktākas kļuva, palielinoties sieviešu vecumam.

Nav zināms, kāda ir saistība starp fertilitāti un astmu – tā var būt atšķirīga dažādu apstākļu ietekmē. Ņemot vērā šī pētījuma datus, ārstiem vajadzētu mudināt sievietes ar astmu sākt grūtniecības plānošanu agrākā vecumā.

AVOTS: Elisabeth Juul Gade, Simon Francis Thomsen, Svend Lindenberg, Vibeke Backer. Fertility outcomes in asthma: a clinical study of 245 women with unexplained infertility. European Respiratory Journal, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Ekstraģenitālas saslimšanas un menstruālā cikla traucējumi

    Menstruālais cikls ir regulāras cikliskas norises sievietes organismā, kas liecina par sievietes reproduktīvo briedumu. To regulē hipotalāma – hipofizārā – olnīcu sistēma. Visām sievietēm reproduktīvā vecumā menstruālais cikls ir individuāli stabils, kas apliecina, ka hipotalāma – hipofizārā – olnīcu sistēma un mērķa orgāni strādā bez traucējumiem. Vairākumā gadījumu traucējumi menstruālajā ciklā liecina par bojājumu sistēmā vai mērķa orgānos. Taču ir daudzas saslimšanas, kas līdz ar pamatsistēmas bojājumiem un funkcijas traucējumiem rada bojājumus reproduktīvās sistēmas funkcijā un ietekmē arī menstruālā cikla norisi. Lasīt visu

  • Psihogēna neauglība un citi „izņēmumi” cilvēku populācijā

    Seno indiešu mitoloģija vēsta, ka dievs Krišna auga gana Nandas un viņa sievas Jašodas ģimenē. Reiz Jašoda ievēroja, ka puisēns ēd zemi. Viņa norāja Krišnu un pavēlēja atvērt muti, lai varētu to iztīrīt. Taču, ielūkojusies bērna mutē, viņa ieraudzīja tajā vismaz trīs pasaules. Tā arī mēs – jo dziļāk un uzmanīgāk apgūstam savu ķermeni, jo pārsteidzošākus atklājumus tas mums sniedz. Auglība, dzīvības turpināšana un atjaunošana bija senā cilvēka galvenais rūpju objekts. Vienlaikus cilvēku populācijā ir novērotas un arī šodien izpausmi gūst daudzas īpatnības, atkāpes no vispārpieņemtām normām, deviācijas. [1] Lasīt visu