Aortas aneirismas atslāņošanās klīniskās ainas dzimumu atšķirības

Doctus . | 2016. gada 30. marts

Veikts retrospektīvs populāciju pētījums, kur analizētas simptomātiskas akūtas aortas aneirismas atslāņošanās klīniskās ainas, sastopamības un iznākuma atšķirības starp dzimumiem.

Pētījumam atlasīti 400 pacienti, kam 2010.—2015. gadā diagnosticēta aortas aneirismas atslāņošanās. Analizēta informācija par pacientu klīnisko raksturojumu, ārstēšanas gaitu un iznākumu. No 400 pacientiem vīriešu—sieviešu attiecība bija 3,18 : 1. Aterosklerozi biežāk novēroja sievietēm (p = 0,02), bet disforiju (p = 0,01), fokālu neiroloģisku deficītu (p = 0,04) un pulsa deficītu (p = 0,03) biežāk novēroja vīriešiem.

Laboratoriskajos izmeklējumos izsvīdums plaušās (p < 0,01), truncus coeliacus iesaiste (p < 0,01), augšējās mezenteriālās artērijas iesaiste (p = 0,02) biežāk novērota vīriešiem.

Ar aortas atslāņošanos saistītu pneimoniju (p = 0,02), plaušu atelektāzi (p = 0,01), aortas intramurālu hematomu (p < 0,01), išēmiskas izmaiņas elektrokardiogrammā (p = 0,03) un biežāku komplikāciju attīstību stacionārā (miokarda išēmija (p = 0,03), hipoksēmija (p < 0,01), sirds tamponāde (p = 0,01)) biežāk novēroja sievietēm.

Sievietēm ar A tipa atslāņošanos (attēlā) bija augstāki intrahospitālās mirstības rādītāji nekā vīriešiem (p < 0,01).

            Kopumā secināts, ka aortas aneirismas atslāņošanās sievietēm un vīriešiem izpaužas atšķirīgi. Sievietēm raksturīgākas klīniskās pazīmes:

 • lielāks vecums,
 • biežāk attīstās komplikācijas,
 • augstāka intrahospitālā mirstība.

Šie faktori var palīdzēt labāk izprast aortas atslāņošanās norisi sievietēm un attiecīgi uzlabot klīnisko iznākumu.

AVOTS: Maitusong B, et al. Sex-Related Differences Between Patients With Symptomatic Acute Aortic Dissection. Medicine (Baltimore). 2016 Mar; 95(11): e3100.

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu