Aortas aneirismas atslāņošanās klīniskās ainas dzimumu atšķirības

Doctus . | 2016. gada 30. marts

Veikts retrospektīvs populāciju pētījums, kur analizētas simptomātiskas akūtas aortas aneirismas atslāņošanās klīniskās ainas, sastopamības un iznākuma atšķirības starp dzimumiem.

Pētījumam atlasīti 400 pacienti, kam 2010.—2015. gadā diagnosticēta aortas aneirismas atslāņošanās. Analizēta informācija par pacientu klīnisko raksturojumu, ārstēšanas gaitu un iznākumu. No 400 pacientiem vīriešu—sieviešu attiecība bija 3,18 : 1. Aterosklerozi biežāk novēroja sievietēm (p = 0,02), bet disforiju (p = 0,01), fokālu neiroloģisku deficītu (p = 0,04) un pulsa deficītu (p = 0,03) biežāk novēroja vīriešiem.

Laboratoriskajos izmeklējumos izsvīdums plaušās (p < 0,01), truncus coeliacus iesaiste (p < 0,01), augšējās mezenteriālās artērijas iesaiste (p = 0,02) biežāk novērota vīriešiem.

Ar aortas atslāņošanos saistītu pneimoniju (p = 0,02), plaušu atelektāzi (p = 0,01), aortas intramurālu hematomu (p < 0,01), išēmiskas izmaiņas elektrokardiogrammā (p = 0,03) un biežāku komplikāciju attīstību stacionārā (miokarda išēmija (p = 0,03), hipoksēmija (p < 0,01), sirds tamponāde (p = 0,01)) biežāk novēroja sievietēm.

Sievietēm ar A tipa atslāņošanos (attēlā) bija augstāki intrahospitālās mirstības rādītāji nekā vīriešiem (p < 0,01).

            Kopumā secināts, ka aortas aneirismas atslāņošanās sievietēm un vīriešiem izpaužas atšķirīgi. Sievietēm raksturīgākas klīniskās pazīmes:

 • lielāks vecums,
 • biežāk attīstās komplikācijas,
 • augstāka intrahospitālā mirstība.

Šie faktori var palīdzēt labāk izprast aortas atslāņošanās norisi sievietēm un attiecīgi uzlabot klīnisko iznākumu.

AVOTS: Maitusong B, et al. Sex-Related Differences Between Patients With Symptomatic Acute Aortic Dissection. Medicine (Baltimore). 2016 Mar; 95(11): e3100.

Uz augšu ↑
 • Sirds mazspēja. Kliedējam mītus un maldus

  Sirds mazspēja (SM) ir arvien straujāk pieaugoša visas sabiedrības veselības problēma, ar ko ikdienā saskaras praktiski visu specialitāšu ārsti. Pētījumos pierādīts, ka 40 gadu vecumā risks tās attīstībai ir vienam no pieciem. Raksta mērķis nav aptvert visu, kas saistīts ar SM, bet nedaudz kliedēt mītus un maldus, kas uzklausīti, ārstējot pacientus ar SM. Lasīt visu

 • Ģimenes hiperholesterinēmija. Biežāka un nozīmīgāka par ikdienā uzskatīto

  Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir biežākā autosomāli dominantā ģenētiskā slimība ar agrīnu letālu iznākumu pieauguša cilvēka vecumā. To raksturo augsts kopējā holesterīna (KH) un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH) līmenis asinīs. Laikus neatpazīta un neārstēta ĢH veicina agrīnu aterosklerozes attīstību (prevalējoši koronārajās artērijās) un ievērojami palielina kardiovaskulāro notikumu risku. Lasīt visu

 • Miokarda infarkts grūtniecības laikā. Kāds ir iemesls?

  Akūts miokarda infarkts (AMI) grūtniecības laikā per se ir akūts stāvoklis, kad jāveic neatliekami dzīvību glābjoši pasākumi, īpaši tāpēc, ka tiek apdraudēta gan mātes, gan bērna dzīvība. Vispārējā populācijā koronāro artēriju slimības sastopamība reproduktīvā vecuma sievietēm ir maza, tomēr grūtniecības laikā AMI attīstības risks palielinās 3—4 reizes. Lasīt visu