Bēta blokatori samazina HOPS uzliesmojumu risku

Doctus . | 2016. gada 15. marts

Jaunā pētījumā iegūti dati, ka bēta blokatoru lietošana samazina hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) uzliesmojumu risku.

Bēta blokatorus galvenokārt izmanto stresa un sirds slimību ārstēšanā, tādu kā paaugstināts asinsspiediens, stenokardija, bet iegūtie dati parāda, ka tiem ir potenciāli pozitīvs efekts HOPS pacientiem.

HOPS uzliesmojuma laikā notiek simptomu pasliktināšanās, īpaši izteikts kļūst elpas trūkums. Lai arī ir aizdomas, ka bēta blokatori veicina elpceļu muskulatūras saspringumu, veicinot elpas trūkumu, iepriekš veiktos pētījumos parādīts bēta blokatoru lietošanas pozitīvs efekts pacientiem ar HOPS. Šī pētījuma mērķis bija izskaidrot saistību starp bēta blokatoru lietošanu un HOPS uzliesmojumu riska samazināšanos.

Pētījumā analizēti dati par 1 621 HOPS pacientiem no Roterdamas pētījuma. Pacientus novēroja līdz attīstījās HOPS uzliesmojums un ievāca datus par šo pacientu lietotajiem bēta blokatoriem un sirds veselību. Analizējot iegūtos datus, izskaitļots, ka kardioselektīvo bēta blokatoru lietošana samazina relatīvo uzliesmojumu risku par 21%. Īpaši izteikts riska samazinājums novērots pacientiem ar sirds mazspēju – tiem risks samazinājās par 55%.

Sirds slimības un HOPS simptomu un riska faktoru pārklāšanās rada sarežģītu pacienta aprūpes situāciju, jo zināms, ka plaušu funkcijas pasliktināšanās saistīta ar sirds funkcijas pasliktināšanos. Ja līdzīgus datus izdosies iegūt nejaušinātos plaša mēroga pētījumos, iespējams, HOPS pacientu aprūpē sagaidāmas pārmaiņas.

AVOTS: European Lung Foundation. "Beta-blockers could reduce the risk of COPD exacerbations." ScienceDaily. ScienceDaily, 14 March 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Bēta blokatori kardiologa praksē. Būt vai nebūt?

    Bēta blokatori ir plaša preparātu grupa, ko labi zina un plaši izmanto jau daudzus gadus: pirmais bēta blokators tika izgudrots 1960. gadā. Parasti tos lieto hroniskas koronāras slimības, sirds mazspējas un aritmiju gadījumā. Pēdējos gados aktualizējusies diskusija par tādām negatīvām bēta blokatoru īpašībām kā lipīdu profila pārmaiņas, ietekme uz ķermeņa masu, slodzes tolerances samazināšana. Lasīt visu

  • Bēta adrenoblokatoru lietošana

    Kopš bēta adrenoblokatoru (BAB) atklāšanas un ieviešanas klīniskajā praksē pagājušas vairākas desmitgades (propranolols 1960. gadā, James Whyte Black), tomēr, lai gan atklātas jaunas medikamentu klases (AKE inhibitori, ARB, If receptoru blokatori), kardioloģijā BAB joprojām ir nozīmīgi. Lasīt visu