← Atpakaļ

Trigemināla neiralģija. No diagnozes līdz veiksmīgai terapijai

Trijzaru nerva neiralģijas sāpes tiek uzskatītas par vienām no visneciešamākajām sāpēm. Tās ir viens no biežākajiem neiropātisko sāpju iemesliem sejas rajonā. Pacienti sajūtas mēdz raksturot kā “elektriska strāva, elektrisks šoks, skrūvspīles, āmurs, dedzināšana, īlens, vulkāna lava, zibens, urbis, žilete, nazis, dzeloņdrātis” un līdzīgi.


Literatūrā trigeminālu neiralģiju reizēm dēvē par “suicīda slimību”, aprakstīti paškaitējuma ideju gadījumi neciešamo sāpju pārdzīvojumu ietekmē. Trigemināla neiralģija medicīnas literatūrā aprakstīta jau sen. Sengrieķu ārsts Arateus no Kapadokijas, kas ir arī autors vienam no pirmajiem migrēnas aprakstiem, mūsu ēras 1. gs. rakstos pieminējis arī galvassāpes ar “lēkmjveidīgu, sāpīgu sejas izteiksmi”. Nicolas Andre 1756. gadā ieviesa terminu tic doloureux. Galvenās trigeminālas neiralģijas klīniskās izpausmes smalki aprakstījis Džons Fotergils 1773. gadā. Senākos rak-stos minēts, ka ārstēšanā izmanto asiņu nolaišanu, lokālus…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti