Antihistamīna preparāti atjauno mielīnu pacientiem ar multiplo sklerozi

Doctus . | 2016. gada 13. aprīlis

Klemastīna fumarāts – plaši pazīstams antihistamīns, ko lieto alerģisku un saaukstēšanās simptomu mazināšanai pētījumā multiplās sklerozes pacientiem daļēji novērsa redzes bojājumus.

Pētījumā piedalījās pacienti ar multiplo sklerozi un optisku neiropātiju (redzes nerva bojājums). Pacientiem ar multiplo sklerozi imūnā sistēma bojā nervu šķiedru apvalku mielīnu, tādējādi bojājums notiek pa nerva gaitu un traucēta signālu pārvade no un uz galvas smadzenēm. Redzes nerva bojājums multiplās sklerozes pacientiem attīstās bieži.

Pētījums ilga 5 mēnešus, tajā piedalījās 50 pacienti (vidējais vecums: 40 gadi), kuriem multiplā skleroze diagnosticēta vidēji pirms 5 gadiem un kuriem bija viegli traucējumi slimības dēļ. Visiem dalībniekiem bija stabila hroniska optiska neiropātija.

Pētījuma sākumā un beigās novērtēja pacientu redzi, mērīja signāla pārvades ātrumu no tīklenes līdz redzes garozai galvas smadzenēs. Lai pacientus iekļautu pētījumā, tiem bija jābūt pārvades aizturei par vismaz 118 milisekundēm vismaz vienā acī. Pārvades aiztures samazināšanās ir mielīna atjaunošanās biomarķieris. Pirmo 3 pētījuma mēnešu laikā dalībnieki lietoja vai nu klemastīna fumarātu vai placebo. Pēc 3 mēnešiem tiem, kuri lietoja placebo, 2 mēnešus nozīmēja lietot klemastīna fumarātu un tiem, kuri 3 mēnešus lietoja klemastīna fumarātu – placebo. Pētījuma laikā novēroja pārvades aiztures saīsināšanos par vidēji nedaudz mazāk kā 2 milisekundēm tiem pacientiem, kuri saņēma klemastīna fumarātu.

Klemastīna fumarāta mielīnu atjaunojošās īpašības konstatētas tikai pirms 2 gadiem. Lai arī šis signāla pārvades uzlabojums ir niecīgs, pētījums atklāj, ka mielīna atjaunošanās ir iespējama.

AVOTS: American Academy of Neurology. "Over-the-counter drug may reverse chronic vision damage caused by multiple sclerosis." ScienceDaily. ScienceDaily, 12 April 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Kognitīvās spējas. Kāda ir medikamentu ietekme?

  Kognitīvās spējas līdz ar vecumu pasliktinās, taču ir atšķirība starp fizioloģiskām, ar vecumu saistītām un patoloģiskām izmaiņām. Demence ir vispārīgs termins, kas apraksta klīnisko sindromu, kad tiek zaudētas kognitīvās spējas un ikdienas pasākumu veikšanai nepieciešamās prasmes un zinības. Pamata riska faktors demences attīstībai ir vecums. Lasīt visu

 • Stradiņa slimnīcas Insulta vienībai starptautiska atzinība

  Doctus . | 2020. gada 11. novembris

  9. novembrī Eiropas un Pasaules insulta organizāciju rīkotajā virtuālajā konferencē īpašā ceremonijā tika godināti insulta ekselences centri. Izcili novērtēta Stradiņa slimnīcas Insulta vienība. Balvu — “Angels Initiative—The Spirit of Excellence Award” — saņēma Neiroloģijas nodaļas vadītāja asoc. prof. Evija Miglāne.  Lasīt visu

 • Melatonīns. Diennakts ritma regulētājs

  Izskatot zinātniskās datubāzes un tur publicētos pētījumus, kļūst skaidrs, ka melatonīnam tiek meklētas jaunas darbības jomas ārpus jau ierastās miega—nomoda ritmu regulācijas funkcijas. Informācijas ir daudz, bet šobrīd pētnieki visaktīvāk meklē profilaktisku vai ārstniecisku melatonīna saistību ar Covid–19 un dažādām onkoloģiskām slimībām. Lasīt visu