Aspirīns mazina holangiokarcinomas risku

Doctus . | 2016. gada 21. aprīlis

Meijo Klīnikā (ASV) zinātnieki pierādījuši, ka aspirīna lietošana saistīta ar ievērojami samazinātu žultsvada vēža – holangiokarcinomas – risku.

Holangiokarcinoma ir reta slimība, kas attīstās aknu žultsvados. Visbiežāk attīstās pacientiem virs 50 gadu vecuma, manifestējas ar dzelti, intensīvu ādas niezi un bālām fēcēm. Slimība ir agresīva, progresē strauji un slikti padodas ārstēšanai.

Pētījumā noskaidrots, ka pacientiem, kuri lieto aspirīnu, ir 2,5—3,5 reizes mazāks holangiokarcinomas attīstības risks salīdzinot ar tiem, kuri aspirīnu nelieto.

Zināms, ka ilgstošs iekaisums ir viens no faktoriem, kas veicina holangiokarcinomas attīstību. Aspirīns, kuram piemīt pretiekaisuma īpašības, šo risku samazina, jo inhibē enzīmu ciklooksigenāzi (COG), tādējādi samazinot iekaisuma aktivitāti. Pētījumos pierādīts, ka aspirīns bloķē arī citas šūnu signālu kaskādes, kas var veicināt vēža attīstību.

Arvien biežāk pētījumos iegūst datus, ka regulāra, ilgtermiņa aspirīna lietošana saistīta ar dažādu onkoloģisku slimību biežuma, īpaši gastrointestinālu audzēju mazināšanos, tomēr nav skaidri zināms, vai aspirīnu ir droši lietot vēža profilaksei; plānots veikt klīniskus un populāciju pētījumus, lai apstiprinātu aspirīna lietošanas saistību ar holangiokarcinomas riska samazināšanos.

AVOTS: Jonggi Choi, et al. Risk Factors for Cholangiocarcinoma: Aspirin-use and the Risk of Cholangiocarcinoma. Hepatology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Aspirīna lietošana ilgtermiņā var mazināt mirstību no vēža

    Doctus . | 2017. gada 11. aprīlis

    Ilgstoša, regulāra aspirīna lietošana ir saistīta ar samazinātu relatīvo visu cēloņu mirstības risku un mirstības risku no vēža, secināts pētījumā, kurā anlizēja datus par vairāk nekā 130 000 veselības aprūpes darbiniekiem.  Lasīt visu

  • Vecais, labais aspirīns

    Tā mīļi gribas dēvēt šo preparātu, ko lieto jau vairākas paaudzes. Aspirīna pirmsākumi meklējami tālajā XIX gadsimtā. Aspirīns bija viens no vispopulārākajiem XX gadsimta pirmās puses medikamentiem: par to liecina tā daudzie sinonīmi, kuru skaits pārsniedz 400. [1] Vispopulārākais acetilsalicilskābes nosaukums pasaulē ir aspirīns. Atzinību un popularitāti aspirīnam nodrošināja tā izteiktā pretsāpju, pretdrudža un pretiekaisuma darbība, tāpēc pieprasījums pēc tāda medikamenta, kas remdē sāpes, mazina drudzi un iekaisumu, ir liels.Tā mīļi gribas dēvēt šo preparātu, ko lieto jau vairākas paaudzes. Aspirīna pirmsākumi meklējami tālajā XIX gadsimtā. Lasīt visu