Budžeta deficīts – 1%, lai finansētu reformas veselības aprūpē?

Doctus . | 2016. gada 14. aprīlis

Finanšu ministre Dana Reizniece–Ozola atzinusi, ka 2017. gada budžeta deficītu varētu palielināt līdz 1%, lai finansētu reformas veselības nozarē.

Prognozes liecina, ka nākamgad jaunas politikas iniciatīvām varētu būt pieejami 9 miljoni eiro, bet ar tiem varētu nepietikt. Tāpēc Latvija lūgs Eiropas Komisijai atļaut palielināt valsts budžeta deficītu, lai veiktu strukturālās reformas veselības nozarē, paredzot, ka to rezultātā iegūs Latvijas ekonomika.

“Ceram, ka EK šo pieeju atļaus, tādējādi mēs varēsim palielināt budžeta deficītu, lai finansētu veselību, kas šai nozarei papildu dotu 44 miljonus eiro,” tā finanšu ministre. Finanšu ministrija ir gandrīz noslēgusi veselības nozares izvērtējumu, secinājums: veselības nozares finansēšanas sistēmai ir jābūt caurredzamākai.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris uzskata, ka budžeta deficīta palielināšana līdz 1% no IKP, lai piešķirtu papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei, ir solis pareizajā virzienā. Viņš uzskata, ka tomēr tas nebūs pietiekami, un budžeta deficīts varētu būt vēl lielāks– Māstrihtas kritēriji budžeta deficītu pieļauj pat 3% apmērā no IKP. Palielinot deficītu līdz 2% no IKP, joprojām saglabātos pietiekami liela rezerve līdz atļautajiem 3%.

Savukārt Fiskālās disciplīnas padome kategoriski iebilst veselības aprūpes reformas īstenošanai uz budžeta deficīta rēķina. Palielinot budžeta deficītu, nebūs pietiekamas rezerves brīdim, kad ekonomika ieies lejupslīdes posmā. Valstij jāveido rezerves, nevis jādzīvo uz nākamo paaudžu rēķina – tā uzskata Fiskālās disciplīnas padome.

 

 

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu