Diabēta ārstēšanā izmantojams medikaments ir efektīvs NATAS pacientiem

Doctus . | 2016. gada 18. aprīlis

Eksenatīds, ko lieto 2.tipa cukura diabēta pacientu ārstēšanai, veicina glikozes metabolismu šūnās un samazina insulīna rezistenci hepatocītos un taukaudos.

Ne-alkohola taukainā aknu slimība (NATAS) ir stāvoklis, kad tauki uzkrājas aknās. Dažos gadījumos tauku uzkrāšanās var radīt iekaisumu aknās un radīt cirozi, kas būtiski ietekmē aknu funkciju. NATAS cieši saistīta ar aptaukošanos un cukura diabētu. Divos plašos Eiropas mēroga pētījumos ziņots, ka NATAS prevalence pieaugušajiem ar 2. tipa cukura diabētu svārstās no apmēram 43-70%.

Divkārt nepārredzamā pētījumā pieaugušiem vīriešiem (n=15), kuriem aknu hepatozes skalas rādītāji bija >30 (klasifikācijas sistēma, pēc kuras novērtē aknu hepatozi no 0 līdz 100) divreiz veica orālo glikozes tolerances testu. Pusstundu pirms orālā glikozes tolerances testa pacientiem injicēja eksenatīdu vai placebo, lai novērtētu glikozes uzņemšanas intensitāti hepatocītos un vēdera taukaudos.

Noskaidrots, ka akūta eksenatīda injicēšana (5 mkg) samazina glikozes producēšanu un insulīna rezistenci (p=0,02) hepatocītos zema glikozes līmeņa asinīs apstākļos. Tāpat eksenatīds uzlaboja glikozes uzņemšanu hepatocītos pēc ēšanas (p=0,039), turklāt eksenatīds samazināja insulīna rezistenci taukaudos (p=0,039).

Pētnieki ir noskaidrojuši, ka jau zināmam medikamentam piemīt īpašības, kas uzlabo aknu metabolismu – tas ir būtisks solis NATAS ārstēšanā.

AVOTS: European Association for the Study of the Liver. "Additional benefits of type 2 diabetes treatment found for non-alcoholic fatty liver disease patients: Scientists have uncovered a way to improve liver metabolism for those with non-alcoholic fatty liver disease by using an acute dose of an existing diabetes treatment." ScienceDaily. ScienceDaily, 15 April 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Jaunākie 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas aspekti

    2. tipa cukura diabēts ir progresējoša slimība, ko nosaka insulīna nepietiekama sekrēcija un insulīna rezistence. Ar globalizāciju saistītās cilvēka uzvedības un dzīvesveida izmaiņas izraisa dramatisku cukura diabēta izplatīšanos visā pasaulē. Latvijā 2011. gada janvārī bija reģistrēti 72 654 pacienti ar cukura diabētu (to skaitā 556 jaunāki par 18 gadiem), toskait 68 217 pacienti ar 2. tipa cukura diabētu. Insulīna terapiju pēc reģistra datiem saņem 12 419 cilvēki. [5] Pieaug saslimstība ar 2. tipa cukura diabētu bērnu un pusaudžu vidū. Lasīt visu