Kā badošanās palīdz cīņā ar taukaino hepatozi

Doctus . | 2016. gada 12. maijs

Zinātnieki Helmholz centrā Minhenē (Vācija) atklājuši jaunus datus par to, kas notiek, kad esam izsalkuši. Tiem izdevās pierādīt, ka ēdiena trūkuma apstākļos notiek specifiska proteīna izstrāde, kas ietekmē metabolismu aknās.

Aptaukošanās un liekais svars ir nopietna problēma mūsdienu sabiedrībā. To sekas – metaboliskas slimības (piemēram, 2. tipa cukura diabēts) rada ievērojamus veselības ierobežojumus. Samazināta kaloriju uzņemšanas gadījumā metabolismam būtu jāuzlabojas – taču kāpēc tas tomēr nenotiek?

Šajā pētījumā zinātnieki pētīja aknu šūnu ģenētiskās aktivitātes atšķirības, ko rada badošanās. Tiem izdevās atklāt, ka GADD45-bēta proteīnu kodējošais gēns atšķiras atkarībā no diētas paradumiem: jo izteiktāka izsalkuma sajūta, jo biežāk šūnas šo molekulu sintezē. Līdz šim šo molekulu saistīja ar šūnas cikla ģenētiskās informācijas atjaunošanu, nevis ar metabolisma bioloģiju.

Padziļināta GADD45-bēta izpēte atklāja, ka tas atkarīgs par taukskābju absorbciju aknās. Pelēm, kurām šī gēna nav, biežāk attīstījās taukainā hepatoze – kolīdz proteīna līmeni izdevās atjaunot, tauku daudzums aknās normalizējās un vienlaikus arī uzlabojās glikozes metabolisms. Šādu efektu izdevās apstiprināt arī cilvēkiem: pazemināts GADD45-bēta līmenis saistīts ar pastiprinātu tauku akumulāciju aknās un paaugstinātu glikozes līmeni asinīs.

Badošanos aknu šūnas uztver kā stresa situāciju, tāpēc šūnās intensīvi notiek GADD45-bēta produkcija, kas savukārt metabolismu pielāgo maza ēdiena daudzuma uzņemšanas apstākļiem.

Zinātnieki plāno izmantot iegūtos datus, lai izstrādātu jaunas aknu taukainās hepatozes ārstēšanas un glikozes līmeņa pazemināšanas metodes, lai samazināta ēdiena uzņemšana būtu lietderīga ārstēšanas procesā.

AVOTS: J. Fuhrmeister, et al. Fasting-induced liver GADD45 restrains hepatic fatty acid uptake and improves metabolic health. EMBO Molecular Medicine, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Taukainā hepatoze

    Aknas ir centrālais metaboliskais orgāns mūsu organismā, tās strādā kā maza ķīmiska rūpnīca, producē praktiski visus proteīnus un arī holesterolu. Aknas krāj enerģiju un vitamīnus un izdala tos pēc vajadzības, strādā kā filtrs, izvadot nevēlamus produktus no asinsrites (medikamentus, pārtikas produktus, alkoholu). Tās ir ļoti jutīgas pret alkohola toksisko iedarbību. Ilgstošas alkohola lietošanas dēļ aknās rodas smagas pārmaiņas: aknu taukainā hepatoze, iekaisums un ciroze. Tomēr ne tikai alkohola lietošanas dēļ attīstās taukainā hepatoze. Lasīt visu