Sekretīna nozīme aknu slimību gadījumā

Doctus . | 2016. gada 19. maijs

Atklāts, ka sekretīnam ir būtiska loma vairāku hronisku aknu slimību gadījumā. Šis atklājums paver jaunas iespējas holestātisku aknu slimību ārstēšanā.

Atklājums veikts Teksasā (ASV), zinātnieki noskaidrojuši, ka specifisks sekretīna receptoru antagonists (viela, kas bloķē sekretīnu) mazina aknu fibrozi, kas saistīta ar holestāzi. Fibroze var progresēt par cirozi un būt pamatā aknu mazspējai vai onkoloģiskām aknu slimībām. Šobrīd fibrozes apturēšanai specifiskas ārstēšanas nav.

Sekretīna receptora antagonists ne tikai mazina fibrozi, bet arī "izslēdz" fibrozes procesā iesaistītos gēnus tiem, kuri ir ģenētiski predisponēti fibrozes attīstībai.

Šis atklājums varētu būt īpaši nozīmīgs hepatobiliāru slimību ar ekstrahepātisku žultsvadu obstrukciju un primāra sklerozējoša holangīta gadījumā.

Pētījuma autori jau iepriekš veikuši pētījumus šajā jomā un pierādījuši, ka sekretīna ietekmē holangiocīti (epitēlija šūnas, kas izklāj žultsvadu) proliferē un kavē žults sekrēciju.

AVOTS: Nan Wu, et al. The secretin/secretin receptor axis modulates liver fibrosis through changes in TGF-β1 biliary secretion. Hepatology, 2016.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Aknu ciroze. Biežākie iemesli, diagnostika, ārstēšana

    Aknu ciroze ir gala stadija aknu fibrozei, kad morfoloģiski tiek nojaukta aknu arhitektonika un veidojas reģenerācijas mezgli. Cirozes pacienti ir pakļauti nopietnu, dzīvībai bīstamu komplikāciju riskam, tāpēc saīsinās viņu dzīvildze. Ciroze ir neatgriezeniska patoloģija, dekompensācijas gadījumā vienīgā efektīvā ārstēšanas iespēja ir aknu transplantācija. Lasīt visu

  • Primārs sklerozējošs holangīts

    Klīniski izšķir sekojošas autoimūnas aknu slimības: autoimūnu hepatītu, primāru biliāru cirozi un primāru sklerozējošu holangītu, kuras savstarpēji atšķiras ar diagnostisko un terapeitisko stratēģiju, prognozi (remisijas iespējamību) un asociāciju ar citām – auto­imūnām un ļaundabīgām – slimībām. Primāra sklerozējoša holangīta vēlīnās stadijās izvēles ārstēšanas metode ir aknu transplantācija. Lasīt visu