Antitrombotiskā terapija – īpaši nozīmīga Alcheimera slimības pacientiem

Doctus . | 2016. gada 3. jūnijs

Alcheimera slimībai raksturīga amiloīda agregātu veidošanās, un amiloīda izgulsnēšanās galvas smadzenēs. Šie amiloīda izgulsnējumi traucē neironu funkcijas galvas smadzenēs, veicina to bojāeju un mazina kognitīvo kapacitāti.

Alcheimera slimības pacientiem amiloīda izgulsnēšanās notiek ne tikai galvas smadzeņu parenhīmā, bet arī asinsvados.

Jau vairākus gadus pastāv aizdomas, ka trombocītiem ir loma Alcheimera slimības attīstībā. Ir pierādīts, ka trombocītu saistīšanās pie amiloīda depozītiem aktivē trombocītus, tie salīp un veido hemostātisku "korķi", kas rada asinsvadu nosprostojumu galvas smadzenēs, tāpēc apkārtējos audos attīstās hipoperfūzija. Tagad pētnieki no Diseldorfas sadarbībā ar kolēģiem no Jülich Izpētes centra (Vācija) atklājuši tiešu mehānismu, kā trombocīti saistās ar amiloīdu un līdz ar to arī ar slimības progresēšanu.

Zinātnieki atklājuši, ka amiloīdam piemīt afinitāte pret uz trombocītu virsmas esošu receptoru integrīnu. To saistīšanās inducē adenozīna difosfāta (ADP) un klasterīna atbrīvošanos, kā arī veicina amiloīdu izgulsnējumu veidošanos.

Antitrombotisko terapiju (piēram, klopidogrels) izmanto trombozes profilaksei. Savukārt laboratorijas apstākļos pelēm ar Alcheimera slimību, 3 mēnešu klopidogrela lietošanas rezultātā novēroja trombocītu aktivācijas mazināšanos, nozīmīgu amiloīda izgulsnējumu veidošanās mazināšanos, tādējādi uzlabojās perfūzija galvas smadzenēs.

Trombocīti tieši ietekmē amiloīda depozītus galvas asinsvados un amiloīds aktivē trombocītus, veicinot fibrillu veidošanos cerebrālajos asinsvados galvas smadzenēs pacientiem ar Alcheimera slimību.

AVOTS: L. Donner, et al. Platelets contribute to amyloid- aggregation in cerebral vessels through integrin IIb 3-induced outside-in signaling and clusterin release. Science Signaling, 2016; 9 (429): ra52.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Alcheimera slimības pārvaldība

    Eiropas Savienībā ar demenci slimo apmēram 7,3 miljoni cilvēku. Sagaidāms, ka, pieaugot paredzamajam mūža ilgumam, 20 gadu laikā šis skaits divkāršosies. Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences izraisītājs, un 70% slimnieku cieš tieši no šā demences paveida. Pašlaik šī slimība, kas cilvēkiem atņem atmiņu un spēju domāt, ir neārstējama. Ar Alcheimera slimību parasti saslimst pēc 60 gadu vecuma, un līdz ar vecumu pieaug arī risks saslimt ar šo kaiti. Pacienti, kam slimību diagnosticē agrīnā stadijā, var mainīt ikdienas ieradumus un tādējādi, iespējams, uzlabot dzīves kvalitāti. Lasīt visu

  • Alcheimera slimība

    Pēdējos gadu desmitos zinātniekiem ir izdevies atklāt salīdzinoši daudz par to, kā Alcheimera slimība ietekmē smadzenes. Teorētiski virkne atklājumu varētu sniegt kardināli jaunas ārstēšanas, diagnostiskas un profilakses metodes, tomēr pagaidām tas vēl nav noticis. Šobrīd vairāk nekā 100 klīniskajos pētījumos pasaulē tiek iesaistīti pacienti ar Alcheimera slimību, pacienti ar slimībām, kuras uzskata par saistītām ar Alcheimera slimību, un pacienti ar citas izcelsmes kognitīviem bojājumiem. Patiešām jācer uz izdošanos un ticamiem datiem, jo, kā zināms, ar Alcheimera slimību šodien sirgst 5% pasaules sešdesmitpiecgadnieku un 20% astoņdesmitgadnieku, un ir aprēķināts, ka šo slimnieku skaits pēc 40 gadiem (2050. gadā) sasniegs 100 miljonus. Vai izdosies mainīt šo prognozi? Lasīt visu