Pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu konstatē izmaiņas galvas smadzenēs

Doctus . | 2016. gada 20. jūnijs

Pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu ir ievērojami izmainīts galvas smadzeņu pelēkās vielas daudzums tajos rajonos, kuri atbild par redzi, dzirdi, atmiņu, emocijām, runu, lēmumu pieņemšanu un paškontroli.

Pētnieki Cincinati (ASV) atklājuši, ka pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu ir seši smadzeņu rajoni ar ievērojami mazāku pelēkās vielas apjomu un trīs rajoni ar ievērojami palielinātu tās apjomu.

Iepriekš veiktos pētījumos pierādīts, ka jauniešiem ar 2. tipa cukura diabētu ir izmaiņas smadzeņu struktūrā un vājāka kognitīvā funkcija nekā to vienaudžiem. Taču šis ir pirmais pētījums, kur precīzi noteikts smadzeņu tilpums – kopējais tilpums un tilpums atsevišķos galvas smadzeņu rajonos.

Pētījumā ar magnētiskās rezonanses palīdzību izmeklētas 20 pusaudžu ar 2. tipa cukura diabētu galvas smadzenes, izmeklējuma rezultāti salīdzināti ar 20 tāda paša vecuma, dzimuma un rases veselu pusaudžu galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses attēliem.

Dr. Redel, viens no pētījuma līdzautoriem, skaidro: "Nav droši zināms,vai izmaiņas, ko konstatējām jauniešu galvas smadzenēs ir attīstījušās cukura diabēta dēļ, taču, ņemot vērā, ka pētījumos ar pieaugušajiem pierādīts, ka pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu ir izmaiņas galvas smadzenēs, izmainīti galvas smadzeņu asinsvadi un novērota kognitīvās funkcijas pasliktināšanās, tad iespējams, ka šī atrade attīstās 2. tipa cukura diabēta dēļ".

AVOTS: Cincinnati Children's Hospital Medical Center. "Scientists detect gray matter changes in brains of teenagers with type 2 diabetes." ScienceDaily. ScienceDaily, 14 June 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Osteoporoze, kas piezogas nemanot. Vai tā ir novēršama?

    Cilvēka skeletam ir vairākas funkcijas: atbalsts, iekšējo orgānu aizsardzība, kustības, hematopoēzes jeb asinsrades norises vieta, kalcija depozīts, tas ir arī ievērojams endokrīns dziedzeris. [1] Maksimālo kaulu masu un stiprumu cilvēks iegūst 15—30 gadu vecumā, tāpēc svarīga šajā periodā ir fiziskā aktivitāte un adekvāta kalcija un D vitamīna uzņemšana uzturā. Lasīt visu

  • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

    Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

  • MODY tipa diabēts

    Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu