Sirds asiņošana pēc miokarda infarkta norāda uz sirds mazspējas smagumu

Doctus . | 2016. gada 9. jūnijs

Tas, cik ļoti sirds asiņo pēc miokarda infarkta, ļauj paredzēt turpmākās sirds mazspējas smagumu. Zinātnieki atklājuši, ka asiņošana saistīta ar lielāku sirds mazspējas attīstības risku tuvāko mēnešu laikā pēc miokarda infarkta.

Sirds muskuļa asiņošana notiek apmēram 40% miokarda infarkta gadījumu. Lēš, ka Lielbritānijā miokarda infarkts kādam pacientam notiek ik pēc 3 minūtēm. Lai arī izdzīvotības rādītāji pēc miokarda infarkta ir uzlabojušies, izdzīvo 7 no 10 infarkta pacientiem, tomēr lielai daļai pacientu paliek sekas – attīstās sirds mazspēja.

Pētījumā noskaidrots, ka sirds muskuļa asiņošana 2,6 reizes palielina nepareizas remodelācijas risku, kas izmaina sirds muskuļa formu un veicina sirds mazspējas attīstību. Tā saistīta arī ar 6 reizes lielāku nāves un sirds mazspējas risku.

Lai novērtētu sirds muskuļa asiņošanu pēc miokarda infarkta, veic sirds magnētisko rezonansi. Asiņošana notiek vairākās fāzēs:

 • Pirmā fāze ilgst 12 stundas pēc miokarda infarkta;
 • Otrā fāze ilgst līdz 2-3 dienām.

Asiņošanas fāziskums sniedz iespēju veikt ārstēšanu, lai mazinātu asiņošanas otro fāzi, tādējādi aizkavējot vai apturot sirds mazspējas attīstību.

AVOTS: British Heart Foundation (BHF). "Bleeding hearts predict future heart failure." ScienceDaily. ScienceDaily, 7 June 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Sirds mazspēja. Kliedējam mītus un maldus

  Sirds mazspēja (SM) ir arvien straujāk pieaugoša visas sabiedrības veselības problēma, ar ko ikdienā saskaras praktiski visu specialitāšu ārsti. Pētījumos pierādīts, ka 40 gadu vecumā risks tās attīstībai ir vienam no pieciem. Raksta mērķis nav aptvert visu, kas saistīts ar SM, bet nedaudz kliedēt mītus un maldus, kas uzklausīti, ārstējot pacientus ar SM. Lasīt visu

 • Ģimenes hiperholesterinēmija. Biežāka un nozīmīgāka par ikdienā uzskatīto

  Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir biežākā autosomāli dominantā ģenētiskā slimība ar agrīnu letālu iznākumu pieauguša cilvēka vecumā. To raksturo augsts kopējā holesterīna (KH) un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH) līmenis asinīs. Laikus neatpazīta un neārstēta ĢH veicina agrīnu aterosklerozes attīstību (prevalējoši koronārajās artērijās) un ievērojami palielina kardiovaskulāro notikumu risku. Lasīt visu

 • Miokarda infarkts grūtniecības laikā. Kāds ir iemesls?

  Akūts miokarda infarkts (AMI) grūtniecības laikā per se ir akūts stāvoklis, kad jāveic neatliekami dzīvību glābjoši pasākumi, īpaši tāpēc, ka tiek apdraudēta gan mātes, gan bērna dzīvība. Vispārējā populācijā koronāro artēriju slimības sastopamība reproduktīvā vecuma sievietēm ir maza, tomēr grūtniecības laikā AMI attīstības risks palielinās 3—4 reizes. Lasīt visu