Kā bērnam precīzi novērtēt dehidratācijas pakāpi?

Doctus . | 2016. gada 25. augusts

Lai maksimāli efektīvi aprūpētu bērnus ar smagu caureju, ir būtiski ātri un precīzi novērtēt dehidratācijas pakāpi. Šobrīd par visvairāk pārbaudīto metodi dehidratācijas noteikšanai uzskata DHAKA skalu, kurā novērtē 4 simptomus.

DHAKA skalai šobrīd ir vislabākie pierādījumi par dehidratācijas pakāpes noteikšanas precizitāti, to īpaši plaši izmanto ekonomiski mazattīstītās valstīs. Saīsinājums DHAKA veidojies no nosaukuma "Dehydration: Assess Kids Accurately" (dehidratācija: novērtē bērnus rūpīgi). Pierādīts, ka DHAKA skala daudz precīzāk norāda dehidratācijas pakāpi bērniem, kas jaunāki par 5 gadiem, salīdzinot ar šobrīd par pieņemto standarta skalu (PVO Integrated Management of Childhood Illness vadlīnijas).

DHAKA skala izstrādāta 2014.gadā, analizējot 770 bērnus ar caureju (holēras vai citu nopietnu zarnu trakta infekciju dēļ). Pētnieki statistiski izkaitļoja, kuras pazīmes vislabāk noteica dehidratācijas pakāpi, kuras medicīnas personāls var noteikt pirmajās 2 apskates minūtēs (4):

 • Vispārējais izskats: vai bērns ir nemierīgs, aizkaitināts vai letarģisks, bezsamaņā?
 • Elpošana: normāla vai dziļa?
 • Āda: vai pēc ādas sakniebšanas tā atgriežas sākumstāvoklī uzreiz, lēnām, vai ļoti lēni?
 • Asaras: vai bērnam asaru daudzums ir normāls, mazāks nekā parasti vai vispār nav asaru?

Retrospektīvi novērtējot pacientus pēc DHAKA skalas, secināts, ka skala ļoti precīzi ļauj noteikt 3 dehidratācijas pakāpes: nav dehidratācijas, vidēji smaga dehidratācija, ļoti smaga dehidratācija.

Jaunā pētījumā pētnieku komanda atkārtoti izmantoja skalu, lai novērtētu dehidratācijas pakāpu citā populācijā (496 bērni). Bērnus aprūpējošo personālu apmācīja novērtēt bērnus iestāšanās brīdī gan pēc DHAKA, gan pēc PVO vadlīniju dehidratācijas skalām. Salīdzinot abu skalu precizitāti (vērtībā no 0,5-1, kur 1 ir maksimālā vērtība), DHAKA ieguva 0,82, bet PVO skala – 0,76.

Šis ir līdz šim lielākais veiktais pētījums par dehidratācijas novērtēšanu bērniem. Pētnieku grupa plāno veikt vēl pētījumus, lai PVO atzītu DHAKA skalu par jaunu diagnostikas standartu dehidratācijas noteikšanai klīnikās ar ierobežotiem resursiem.

AVOTS: Adam C Levine, MD et al. External validation of the DHAKA score and comparison with the current IMCI algorithm for the assessment of dehydration in children with diarrhoea: a prospective cohort study. The Lancet Global Health, August 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu