Neiropātiskas sāpes diabēta pacientiem palielina depresijas risku

Doctus . | 2016. gada 3. augusts

Lai izpētītu diabēta komplikāciju ietekmi uz depresijas prevalenci, veikts prospektīvs pētījums par 181 pacientu ar 1. un 2. tipa cukura diabētu.

Pētījuma dalībnieku vidējais vecums bija 60,7 gadi, vidējais cukura diabēta ilgums 14,5 gadi un vidējais HbA1C līmenis 7,2%. No visiem pacientiem 106 bija vīrieši un 33 pacientiem bija 1. tipa cukura diabēts. Lai noteiktu diabētisku polineiropātiju, blakusslimību esamību un depresiju, zinātnieki izmantoja vairākas pacientu aptaujas skalas, kā arī nervu pārvades izmeklējumus.

Konstatēts, ka 46 (25,4%) pacientiem ir nesāpīga diabētiska polineiropātija, 25 (13,8%) sāpīga diabētiska polineiropātija, un 110 (60,8%) pacientu nebija blakusslimību. Pacienti ar polineiropātiju (neatkarīgi no tā, vai tā bija ar/bez sāpju sindroma) bija vecāki, tiem diabēts bija ilgāks, augstāks ķermeņa masas indekss (ĶMI), tiem biežāk bija mikro- un makrovaskulāras komplikācijas, tie bija mazāk fiziski aktīvi un mazāk izglītoti.

36 (19,7%) pacientu konstatēja depresiju. Novērots, ka depresija ievērojami biežāk bija pacientiem ar polineiropātiju, nekā pacientiem bez polineiropātijas:

 • Pacientiem ar nesāpīgu polineiropātiju – 26%;
 • Pacientiem ar sāpīgu polineiropātiju – 44%;
 • Pacienti bez polineiropātijas – 10%.

Pielāgojot pacientu datus pēc dzimuma, vecuma, ĶMI, nodarbinātības stāvokļa, diabēta ilguma, HbA1C līmeņa, insulīna terapijas ilguma, sistoliskā asinsspiediena un citiem kritērijiem, noskaidrots, ka tikai sieviešu dzimums un diabētiska polineiropātija ar sāpju sindromu ir neatkarīgi depresiju prognozējoši faktori.

AVOTS: Cinzia D Amato, et al.Diabetic peripheral neuropathic pain is a stronger predictor of depression than other diabetic complications and comorbidities. Diabetes and Vascular Disease Research June 22.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Diabēta perifērās neiropātijas medikamentozā ārstēšana

  Doctus . | 2017. gada 27. marts

  Pētījumā pierādīts, ka daži antidepresanti un pretepilepsijas medikamenti ir starp medikamentiem, kas efektīvi ārstē diabētiskas neiropātijas sāpēs. Pētījums publicēts žurnālā Neurology.  Lasīt visu

 • Diabētiskas neiropātijas terapija

  Saslimstība ar cukura diabētu ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma pasaulē un Latvijā. 2009. gada beigās Latvijā bija reģistrēti 67 348 cukura diabēta pacienti. Cukura diabēts ir hroniska slimība, kam bieži slimības gaitā pievienojas komplikācijas. Biežākā cukura diabēta pacientu populācijā novērotā komplikācija ir diabētiska neiropātija. 2009. gadā diabētiska neiropātija tika reģistrēta 5769 Latvijas cukura diabēta pacientiem (8,6% no visiem reģistrētajiem pacientiem). Rakstā apkopoti jaunākie zinātniskie pierādījumi par diabētiskas neiropātijas ārstēšanu. Lasīt visu