Vai antibiotiku lietošanai ir saistība ar 1. tipa cukura diabētu?

Doctus . | 2016. gada 23. augusts

Pētījumā secināts, ka jaunām pelēm parakstot cilvēkiem lietoto antibiotiku devu ekvivalentus, tām ievērojami palielinājās 1. tipa cukura diabēta attīstības risks.

Novērots, ka, pieaugot bērnu saskarsmei ar antibiotikām pēdējo gadu dekāžu laikā, divkārt pieaugusi tādu autoimūnu slimību kā 1. tipa cukura diabēts, incidence. Izskaitļots, ka bērni līdz 10 gadu vecumam vidēji saņem 10 antibiotiku kursus.

1.tipa cukura gadījumā imūnā sistēma kļūdaini destruē aizkuņģa dziedzera insulīnproducējošās šūnas. Bez insulīna pacientiem glikozes līmenis netiek kontrolēts pienācīgi, kas ilgtermiņā rada nervu un asinsvadu bojājumu. Antibiotikām ir loma šajā imūnās sistēmas kļūdainā insulīnproducējošo šūnu destrukcijas procesā.

Pētnieki pētīja mazas devas ilgstošu antibiotiku vai antibiotiku pulsterapijas ietekmi. Noskaidrots, ka peles, kurām veikta antibiotiku pulterapija, divreiz biežāk saslima ar 1. tipa cukura diabētu nekā kontroles grupas peles, kurām antibiotikas netika nozīmētas.

Antibiotikas ietekmē zarnu mikrofloru, tādējādi ietekmē imunoloģisku un metabolisku attīstību, radot autoimunitāti. Šis atklājums varētu būt pirmais solis 1. tipa cukura diabēta profilaktiska līdzekļa meklējumos.

AVOTS: Alexandra E. Livanos, et al. Antibiotic-mediated gut microbiome perturbation accelerates development of type 1 diabetes in mice. Nature Microbiology, 2016; 1: 16140.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Osteoporoze, kas piezogas nemanot. Vai tā ir novēršama?

    Cilvēka skeletam ir vairākas funkcijas: atbalsts, iekšējo orgānu aizsardzība, kustības, hematopoēzes jeb asinsrades norises vieta, kalcija depozīts, tas ir arī ievērojams endokrīns dziedzeris. [1] Maksimālo kaulu masu un stiprumu cilvēks iegūst 15—30 gadu vecumā, tāpēc svarīga šajā periodā ir fiziskā aktivitāte un adekvāta kalcija un D vitamīna uzņemšana uzturā. Lasīt visu

  • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

    Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

  • MODY tipa diabēts

    Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu