Antipsihotiskie medikamenti, Alcheimera slimība un pneimonijas risks

Doctus . | 2016. gada 1. septembris

Pētījumā noskaidrots, ka antipsihotiskie medikamenti saistīti ar palielinātu pneimonijas risku pacientiem ar Alcheimera slimību. Lielākais pneimonijas risks ir sākot antipsihotisko ārstēšanu, bet saglabājas paaugstināts arī lietojot tos ilgtermiņā.

Antipsihotiskos medikamentus lieto uzvedības un psiholoģisko simptomu ārstēšanai pacientiem ar demenci. Vairākos pētījumos iegūtas norādes par to lietošanas saistību par palielinātu pneimonijas risku, bet līdz šim nav veikti plašāki pētījumi par Alcheimera demences pacientiem.

Ziņo, ka Somijā katrs trešais Alcheimera slimības pacients lieto antipsihotiskos medikamentus, tāpēc, lai noskaidrotu antipsihotisko medikamentu-pneimonijas saistību, Somijā veikts pētījums, kurā piedalījās 60 584 cilvēki ar klīniski apstiprinātu Alcheimera slimības diagnozi. Pētījumā netika iekļauti pacienti, kas pēdējā gada laikā bija lietojuši antipsihotiskos medikamentus, slimojuši ar pneimoniju, kas slimo ar šizofrēniju un bipolāriem traucējumiem. Iegūtos datus salīdzināja ar atbilstīgu cilvēku kohortu bez Alcheimera slimības.

Izskaitļots, ka antipsihotisko medikamentu lietošana saistīta ar divkārt palielinātu pneimonijas risku pacientiem ar Alcheimera slimību un pat vēl lielāku risku (3,43 x) tiem, kuriem Alcheimera slimības nav, turklāt šis riska palielinājums nav atkarīgs no pacienta vecuma, pētījuma dizaina, lietošanas ilguma, medikamenta izvēles vai blakusslimībām. Turklāt, šajā pētījumā tika analizēti tikai tie pneimonijas gadījumi, kā rezultātā pacients ir vai nu hospitalizēts, vai iestājusies nave, kas liek domāt, ka patiesā pneimonijas incidence varētu būt vēl lielāka.

Pētījuma autori secināja, ka pirms antipsihotiķu nozīmēšanas rūpīgi jāizsver ieguvuma-riska attiecība un terapiju jācenšas ordinēt uz iespējami īsāku laiku.

AVOTS: Anna-Maija Tolppanen, et al. Antipsychotic use and risk of hospitalisation or death due to pneumonia in persons with and without Alzheimer's disease. Chest, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Pneimoniju diferenciāldiagnostika

    Šīs demonstrācijas mērķis ir atgādināt par pleiropneimonijas diferenciāldiagnozi un netipiska pankreatīta norisi jaunam cilvēkam. Cistiskus veidojumus aizkuņģa dziedzerī nevar ignorēt - tie ir jāizmeklē. Tikai pēc izmeklējumiem var apsvērt terapijas taktiku (nogaidoša, konservatīva vai ķirurģiska). Lasīt visu

  • Alcheimera slimības pārvaldība

    Eiropas Savienībā ar demenci slimo apmēram 7,3 miljoni cilvēku. Sagaidāms, ka, pieaugot paredzamajam mūža ilgumam, 20 gadu laikā šis skaits divkāršosies. Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences izraisītājs, un 70% slimnieku cieš tieši no šā demences paveida. Pašlaik šī slimība, kas cilvēkiem atņem atmiņu un spēju domāt, ir neārstējama. Ar Alcheimera slimību parasti saslimst pēc 60 gadu vecuma, un līdz ar vecumu pieaug arī risks saslimt ar šo kaiti. Pacienti, kam slimību diagnosticē agrīnā stadijā, var mainīt ikdienas ieradumus un tādējādi, iespējams, uzlabot dzīves kvalitāti. Lasīt visu